'380'den fazla maçta şike yapıldı'

|

A

 AB Polis Teşkilatı (Europol), Dünya Kupası, Avrupa Futbol Şampiyonası ve Şampiyonlar Ligi de dahil 380'den fazla futbol maçında şike yapıldığından şüphelenildiğini bildirdi. 

     
Europol, yaklaşık 18 ay süren ve futbolda şike konusunda şimdiye kadar yapılmış en büyük çalışmanın ayrıntılarını, Hollanda'nın Lahey kentinde düzenlenen basın toplantısında açıkladı. 
     
Europol Müdürü Rob Wainwright, Europol'ün yanı sıra Interpol, Eurojust (AB Yargı İşbirliği Birimi), Almanya, Macaristan, Finlandiya ve Slovenya'dan temsilcilerin katıldığı toplantıda, Dünya Kupası, Avrupa Futbol Şampiyonası ve Şampiyonlar Ligi dahil 380'den fazla maçta şike yapıldığına dair delillerin bulunduğu belirtilirken, olaylara 15 ülkeden toplam 420 yetkili ile futbolcunun dahil olduğunun tahmin edildiğini söyledi. 
     
Rob Wainwright, Asya merkezli ve Avrupa'da destek gören suç örgütlerince yönlendirilen şike olaylarından, yaklaşık 8 milyon avro kazancın elde edildiğini bildirdi
 
AB Polis Teşkilatı'nın (Europol) futbolda şikeyle ilgili araştırmasıyla bağlantılı şimdiye kadar 50 kişinin gözaltına alındığı bildirildi. 
     
Şike şüphesiyle soruşturulan maçlarla ilgili detayları Lahey'de düzenlenen basın toplantısında açıklayan Europol Müdürü Rob Wainwright, geçmişte oynanan 400'e yakın maçın şike şüphesiyle araştırıldığını ve 50 kişinin gözaltına alındığını bildirdi. 
     
Araştırmalar devam ettiği için şüphelenilen maçlarla ilgili detay vermeyen Wainwright, Singapur merkezli bir suç örgütünün şikede önemli rol oynadığını söyledi. 
     
Rob Wainwright, söz konusu araştırmanın futbolda şike olaylarıyla ilgili şimdiye kadar yapılmış en büyük çalışma olduğunu vurgulayarak, şike olaylarının Avrupa futbolu için büyük sorun olduğunu dile getirdi. 
     
Wainwright, yaklaşık 4 yıl önce oynanan bir Şampiyonlar Ligi maçında şike yapıldığından şüphelenildiğini de belirterek, suç şebekelerinin organize bir şekilde futbol dünyasında aktif olduğunu kaydetti. 
     
Söz konusu suç örgütlerinin şikeden büyük kazanç elde ettiğine de değinen Wainwright, ''Futbolu kemiren bu sorunu çözmek için uğraştıklarını'' sözlerine ekledi.