Beyazperdenin arka yüzü

|

 Beyazperdenin arka yüzü A  Beyazperdenin arka yüzü

ALP KADIOĞLU


En İyi Görsel Efekt ödülünü almak için Pi’nin Yaşamı (Life of Pi) filmi ekibini temsilen sahneye çıkan Bill Westenhoffer’ın konuşması yarıda kesildi. Tanınan 1 dakikalık sürenin sonuna doğru Jaws filminin müziği çalınarak Westenhoffer’ın konuşmasını tamamlaması istendi. Westenhoffer tam da görsel efekt işçilerinin zor durumundan bahsedecekken mikrofonu kesildi.

Westenhoffer, yüz milyonlarca dolar gişe hasılatı yapan Açlık Oyunları (Hunger Games), Zincirsiz (Django Unchained) ve Pi’nin Yaşamı filmlerinin görsel efektlerini yapan Kaliforniya bazlı Rhythm & Hues Stüdyoları’nın iflasına değinecekti. 254 emekçisini işten çıkarmak zorunda kalan firma, sebep olarak film stüdyolarının giderek daha fazla işi, daha az zamanda ve daha az paraya yaptırmak istemesi olduğunu ileri sürmüştü.

Verge’de yazan Tim Carmody, “görsel efekt sanatçıları, Hollywood’daki aktörlere ve senaryo yazarlarına kıyasla sendikalaşamamış durumda,” diye açıkladı.   Durumu protesto eden görsel efekt sanatçısı Austin Brown ise Verge’e “film endüstrisindeki herkes, gerek aktörler veya editörler olsun, görsel efekt sanatçılarının bir sendikası olmadığını duyduklarında şaşırıyorlar,” diye konuştu. Görsel efekt işçiliğinin bu kadar ucuzlamasının bir diğer sebebi olarak ise Hindistan ve Çin’deki firmaların devletten sübvansiyon alarak Amerikalı prodüktörlere daha cazip fiyatlar sunması. En İyi Yönetmen Oscar'ını alan Pi'nin Yaşamı filminin yönetmeni Ang Lee, kendisinin de “görsel efektlerin daha ucuz olmasını istediğini” ve bu piyasada yapılan amansız rekabette “bazı firmaların zor zamanlar geçirebileceğini” belirtmişti.
Lee’ye yanıt olarak görsel efekt sanatçılarını temsilen Zombieland ve Easy A gibi filmlerde çalışmış Phillip Broste açık bir mektup yayınladı. Broste, Lee’nin Oscar konuşmasında sahnelerin çekildiği havuzun ekibine teşekkür edip de o havuzu bir deniz haline getiren görsel efekt sanatçılarına teşekkür etmemesini üzücü bulduğunu söyledi.

Broste, “yetenekli sanatçılar, çalışkan koordinatörler ve prodüktörler yüzlerce saatini filmdeki ortamları ve performansları beyaz perdeye aktarmak için harcadılar… Emeğimizin daha ucuz olmasını istemeniz bizim işimizin zahmeti hakkında ne kadar cahil kaldığınızın bir göstergesi…” diyerek Lee’yi sağduyuya davet etti.

***
Kaplanla çocuğun hikayesi

Pİ’nin Yaşamı filmi bir geminin batışı sonucu bir kayıkta Richard Parker adındaki kaplanla mahsur kalan bir çocuğun hikayesi. Film, geniş çapta kullandığı görsel efektleriyle ve 3D’nin ustaca kullanımıyla göz doldurmuştu.