Bu ne yaman çelişki TRT?

|

Bu ne yaman çelişki TRT? A Bu ne yaman çelişki TRT?

TRT’nin ‘tarafsızlık’ çelişkisi

Referandum öncesi ‘evet’ içerikli programları nedeniyle hem YSK hem de RTÜK tarafından uyarılan TRT, yayınlamadığı Ali Tezel röportajının gerekçesini açıkladı: tarafsızlık!

Referandum öncesi ‘evet’ içerikli program yaptığı gerekçesiyle şimşekleri üzerine çeken TRT, anayasa değişikliğinin emek cephesinde getireceği faklılığı konuştuğu sosyal güvenlik uzmanı Ali Tezel ile yaptığı ancak yayımlamadığı röportajın ‘arka planı’nı açıkladı: tarafasızlık ilkesine aykırıydı.
Referandum sürecinde TRT’nin, sosyal güvenlik uzmanı Ali Tezel ile röportaj yapmaktan vazgeçmesine TRT’den ilginç bir yanıt geldi. TRT Genel Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, Ali Tezel’in "evet" ya da "hayır" çağrısı anlamına gelecek siyasi yorumlara girmeden kendisinden talep edilen teknik bilgileri vermeyi kabul etmediği için kendisiyle hiç çekim yapılmadığı ileri sürüldü.

TEZEL’İN CEVABINI BEĞENMEMİŞLERDİ

Oysa; Sosyal güvenlik uzmanı Ali Tezel, 12 Eylül günü halk oyuna sunulacak olan anayasa değişikliğinde yer alan işçilerin birden fazla sendikaya üye olabilmesine olanak sağlayan maddeyle ile ilgili kendisiyle röportaj yapmaya gelen TRT ekibine, maddenin işçilerin aleyhinde olacağını söylediğini bunun üzerine ekibin çekimden vazgeçtiğini anlatmıştı.
Tezel yaptığı açıklama “Cuma günü TRT 1'den geldiler ve spiker gibi yorum yapmadan yeni Anayasa Paketi'ndeki 'Artık tüm işçiler birden çok sendikaya üye olabilecekler' dememi istediler. Ben de bu değişikliğin, işçilerin aleyhine olacağını, kaos yaratacağını söyleyince, çekimden vazgeçip gittiler” demişti.

ARINÇ’A SORDULAR, TRT YANITLADI
CHP Kırklareli Milletvekili Turgut Dibek’in, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’a sorduğu soru önergesine yanıt TRT Genel Müdürlüğü’nden geldi. TRT Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, Ali Tezel ile yapılacak röportajdan vazgeçilmesinin nedeni şöyle anlatıldı:
“Söz konusu olayda, Referandum 2010 Özel Kuşak Yayını için kamerasız olarak ön görüşme yapılan sosyal güvenlik uzmanı Ali Tezel "evet" ya da "hayır" çağrısı anlamına gelecek siyasi yorumlara girmeden kendisinden talep edilen teknik bilgileri vermeyi kabul etmemiştir.”
Açıklamada; TRT’nin, Anayasa değişikliğine ilişkin halkoylaması öncesinde parti lider ve temsilcilerinin açıklamaları dışında, sonucu etkileyebilecek siyasi yorum içeren her türlü haber ve programdan titizlikle kaçındığı belirtilerek, dengeli ve tarafsız bir yayın politikası izlendiği iddia edildi. BirGün

TRT’nin programları Meclis’i karıştırmıştı

CHP Zonguldak Milletvekili Ali İhsan Köktürk, TRT’nin referandum politikasını bir süre önce RTÜK’e de şikâyet etmişti. Köktürk, yapılan programlarla Genel Müdür İbrahim Şahin’in 'ağır hizmet kusuru' işlediğini ve TRT’nin 'tarafsızlığını yitirdiğini' belirtmişti. Köktürk’ün başvurusunu 10 Ağustos Salı günkü toplantısında ele alan RTÜK, Şahin’den Köktürk’ün dilekçesinde değindiği konulara ilişkin savunma istenmesine karar vermiş, karar, 9 üyeli üst kurulda 'oybirliği' ile alınmıştı.

Tarafsız programlara yalnızca ‘evet’çiler çağırıldı
YSK’nin uyarısı ve RTÜK’ün devreye girmesine karşın TRT’deki referandum propagandası tüm hızıyla sürdü. Anayasa değişikliği ile ilgili 9 bölümlük 'Referandumda halk neyi oylayacak?' isimli bir haber paketi hazırlayan kurum, ilk programı 3 Ağustos’ta, son programı ise 13 Ağustos’ta yayımladı. Referandumda oylanacak olan Anayasa değişiklik paketindeki maddelerin tartışıldığı programlarıda Ergun Özbudun, Serap Yazıcı, Osman Can, Ümit Kardaş, Reşat Petek, Ahmet Günel, Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu gibi 'Evet'çilerin görüşlerine yer verildi.
9 bölümlük programda tek aykırı görüş memurlara toplusözleşme hakkı verilmesi ile ilgili haberde verildi. Haberde, KESK Genel Sekreteri Emirali Şimşek 8 saniye konuştu.