ATV'nin homofobik makası

|

ATV A ATV

ATV, 29 Eylül Perşembe akşamı yayınladığı, Yavuz Turgul'un yönetmenliğini yaptığı ve Şener Şen ile Cem Yılmaz'ın başrollerini üstlendiği "Av Mevsimi"ni sansürledi.

Filmdeki karakterin, "Ben gay'im" cümlesindeki "gay" sözcüğüne "bip" koyarak sansürleyen ATV, sosyal medyada tepki aldı.

"Gay, küfür sayılıyor"
Bianet, sansürün sebebini ATV televizyonu yayın öncesi ekibine sordu.

Yayın öncesi sorumlusu, "Gay kelimesi, bir kitleyi temsil ediyor ve küfür sayılıyor. O yüzden sansürlenmiştir" dedi.

Hrant Dink Vakfı Nefret Söylemi Çalışmaları ekibinden Özlem Dalkıran, Lezbiyen Gay Biseksüel Transseksüel (LGBT) derneklerinin ATV'ye tepki gösterebileceğini söyleyerek,

"Gay bir küfür değil, cinsel yönelimi anlatan bir sözcüktür. Bir yandan, bir cinsel yönelim 'bip' mağduru oluyor, diğer yandan okullarda medya okuryazarlığı dersleri koyuluyor. Öncelikle ders alması gerekenler medya çalışanları. Oto sansür, çok ciddi boyutlara ulaşıyor. Dünya eşcinsel evlilikleri kabul etmekle meşgul, Türkiye ise "bip"lemekle. Hiçbir şey "bip"leyince yok olmaz. ATV, LGBT (Lezbiyen Gay Biseksüel Transseksüel) derneklerinin tepkisine hazır olsun" dedi.

"Gay sözcüğünü sansürlemek o varoluşu sansürlemektir"
Lambdaistanbul'dan Öner Ceylan, küfür olmayan bir sözcüğün küfürmüş gibi sansürlenmesini, "O varoluşu sansürlemek" olarak yorumladı.

"RTÜK,  giderek oto sansürü güçlendiriyor; ama bu vahim tablonun sorumluluğu kanalda. Kanallar, eşcinselliği nereye kadar kırpabiliriz'i düşünüyorlar ve bunun sonu, yok saymaya kadar gidiyor. Bu muhafazakârlaşmaya alışmamak için tüm yolları denemeliyiz."

bianet'e açıklama yapan RTÜK İstanbul Bölge Temsilcisi Murat Sosyal ise, "Yasaklı kelimeler sözlüğümüz yok. RTÜK sansürcü değildir yayın öncesine müdahale etmez. Yayıncı yayını yaptığında sorumluluğunu da kabul ettiğini deklare etmiş olur. Kendi tedbirlerini kendi alır, demek ki yayın politikası olarak o kelimeyi doğru görmemiş. RTÜK'ün daha önce o sözcük için ceza verdiğini hatırlamıyorum" şeklinde konuştu.

Filmin daha sonraki bölümünde, Cem Yılmaz'ın canlandırdığı İdris (Deli) karakterinin, "Gelsenize ulan ibneler" lafıysa sansürlenmedi.

Sansüre Twitter'dan gelen tepkilerin bazıları şöyleydi:

Gizemelci: Atv'de Av Mevsimi'nde gay lafının sansürlenmesi neden?

Mehmetsoylu:
Av Mevsimi Filminde 'GAY' Kelimesi Biplendi, Hepimiz 'GAY' Olmaktan Kurtulduk.

Prekazi: Av mevsimi'nde "Ben gay'im" sansürleniyor ama Cem Yılmaz'ın "Ulan ibneler" deyişi sansürlenmiyor. Değişik bir standart

Denizcosskun: Atv Av Mevsimi'ndeki "ben gayim" repliğinin gay'ini sansürledi. Sansurlemeseydi mahallenin kahvesine koşup tüm delikanlılarla sevişecektim.

Tarih84: YUH! Atv az önce Av mevsimi filminde #GAY kelimesinin sesini yok etti yeni moda bipledi! #gay olmak küfür mü ayıp mı yasak mı?

BlogcuAnne: ATV'deki Av Mevsimi filminde adam "Ben gay'im" derken "gay" kelimesini sansürlediler. Yuh diyorum, başka da hiçbir şey diyemiyorum. YUH!

Mustafakozturk:
Atv'de Av Mevsimi oynuyor şu an ve çocuk "Ben Gay im" dediğinde sansür uygulandı!?! Ülkenin neresinden tutsak dökülüyor yahu, yuh diyorum!?!

Uursenn: Atv'de Av Mevsimi filminde 'GAY' kelimesine sansür uygulandı. Daha telaffuzundan korkuyorlar.

SelimSabah:
"Ben gay'im" repligini kesildi. Bu homofobiye sadece gülüyorum :) Yıl 2011.
 
 
(bianet)