Diyalektik İmge - Görmeme biçimleri

|

Diyalektik İmge - Görmeme biçimleri A Diyalektik İmge - Görmeme biçimleri

ÖZLEM ŞEN

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğr. Gör. Ali Şimşek eğitmenliğinde 3 yıldır yüzlerce öğrenciyle devam eden İFSAK FİLM ANALİZİ seminerleri bu sene de sertifikalı programlarla devam ediyor. Temel fotoğraf -sinema –film analizi gruplarını kapsayan seminerler zengin bir görsel kültür tartışmasını hedefliyor.

Her biri bağımsız da takip edilebilen 4 haftalık modüllerden oluşan, ve geniş bir disiplinlerarası yönteme sahip okula, Reha Erdem, Zahit Atam, Veysel Atayman, Tolga Karaçekik, Metin Avdaç, Özcan Alper, Nuri Bilge Ceylan, Rıza Kıraç gibi isimlerin katıldığı söyleşi ve ders içi konferanslar da eşlik ediyor.

Grotesk ve gotik bir mekânın ideolojik temsilleri…
28 Ekim 2011 tarihinde başlayacak ve 5 hafta sürecek  olan “DİYALEKTİK İMGE- GÖRMEME BİÇİMLERİ SEMİNERİ” Temel fotoğraf -sinema –film analizi gruplarını hedefliyor.  İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğr. Gör. Ali Şimşek eğitmenliğindeki bu seminerlerde “Nasıl görmeyiz? Beyaz ve pürüzsüz olan iktidarı nasıl örgütler? İmgeler düşünür mü? Siyah-beyaz görme neyi anlatır? Yücenin estetiği nedir? Grotesk ve gotik bir mekanın ideolojik temsilleri, fotoğraf ve sinemadan günümüz likid(akışkan) imgelerine görselliğin sınıfsal bir tarihi yapılabilir mi? Plastik demokratik bir malzeme mi? Kitsch ve Camp estetiği nedir?” sorularına cevap aranıyor.
 
İstanbul Fotoğraf Ve Sinema Amatörleri Derneği (İFSAK) Hakkında:
1959’da kurulan İFSAK (İstanbul Fotoğraf ve Sinema Amatörleri Derneği), Türkiye’de fotoğraf ve sinemanın yaygınlaşması, fotoğraf ve sinema üretiminin artması, yeni fotoğraf ve sinema sanatçılarının yetişmesi, fotoğraf ve sinemanın gereken saygınlığı kazanması için çaba göstermektedir. Seminerler ve atölye çalışmaları, en önemli eğitim etkinlikleri arasında yer almaktadır. İFSAK, yerli ve yabancı fotoğraf sanatçılarının sergilerine ev sahipliği yapmakta, her ay düzenli olarak fotoğraf ve sinema amatörlerinin yanı sıra kültür-sanat dünyasından tanınmış isimlerin katıldığı söyleşiler, seminerler, saydam/dijital fotoğraf gösterileri ve fotoğraf yarışmaları düzenlemektedir. İFSAK, Türkiye Fotoğraf Sanatı Federasyonu’nun kurucu üyesidir.
 
Okulun detaylı programına www.ifsak.org.tr adresinden ulaşılabilir.
Başvuru İçin: İFSAK Sekretaryası

Tel: 0 212 292 42 01
iletisim@ifsak.org.tr