Canlı yayında 'yağcılığın' nedeni belli oldu

|

Canlı yayında A Canlı yayında

TRT muhabiri Meral Tayanç’ın Bakan Fatma Şahin’i göklere çıkardığı canlı yayın, tartışma konusu oldu. Küçükçekmece Savcısının Tayanç hakkında ‘’TRT’ye sınavsız ve torpille alındığı’’ gerekçesiyle soruşturma açtığı ortaya çıktı.

TRT muhabiri Meral Tayanç’ın Bakan Fatma Şahin’i öve öve bitiremediği canlı yayın, tartışma konusu oldu. CHP İstanbul milletvekili Ali Özgündüz’ün, Küçükçekmece Cumhuriyet Savcısıyken, Tayanç hakkında ‘’TRT’ye sınavsız ve torpille alındığı’’ gerekçesiyle soruşturma açtığı ortaya çıktı.

SORUŞTURMA SONUÇSUZ KALDI

Tayanç, Genel Müdür Yücel Yener döneminde 40 kişiyle birlikte TRT’ye girdi. Bu kişilerin sınavsız ve torpille işe alındığı iddiaları basına yansıyınca, Küçükçekmece Cumhuriyet Savcılığı 2003 yılında soruşturma açtı. Soruşturmayı bugünün CHP İstanbul milletvekili savcı Ali Özgündüz yürüttü. TRT Genel Müdürlüğünün Ankara’da olması nedeniyle dosyayı Ankara’ya gönderdi. Ancak soruşturma sonuca ulaşmadı.

TRT’ye sınavsız alındıkları gerekçesiyle TRT yönetimi ile birlikte hakkında soruşturma açılanlar arasında eski bakan ve milletvekili yakınları da yer alıyordu. Listede Meral Tayanç’ın dönemin TRT Genel Müdürü Yücel Yener’in tavassutu ile ‘’Televizyon Dairesine Yapım ve Yayın Elemanı’’ olarak alındığı belirtilmişti. (Vatan Online)


Ne olmuştu?
16 Kasım günü TRT Haber kanalında canlı olarak yayınlanan bir röportaj TRT’nin AKP müdahaleleri neticesinde geldiği son durumu acı şekilde gösterdi. TRT muhabiri Meral Tayanç “olağanüstü” performansıyla TRT'deki "yandaş"lığın boyutlarını görmemizi sağladı.

KELİMELER KİFAYETSİZ KALDI
Eşlerini kaybetmiş kadınlara aylık bağlanması, Diyanet İşleri Başkanlığı’yla yürütülen ortak çalışmalar, Van’daki kadınların sorunları konularında Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin’le röportaj yapan TRT muhabiri Meral Tayanç röportaj öncesinde Bakan Şahin’i övmek için ne yapacağını şaşırdı.

MÜTHİŞ BİR BAKANIMIZ VAR

Spikerin sözü kendisine bırakmasıyla Tayanç, Bakan Şahin’i şu sözlerle hızla övmeye başladı: “Gerçekten müthiş bir bakanımız var. Diğer bakan hanımefendiler alınmasınlar, mutlaka onların da şimdiye kadar çok emekleri geçti ama bakanımız hem anne hem çok ideal bir eş hem ev kadını hem de kadınların sorunlarına gerçekten çok önem veriyor. Özellikle de kadına şiddet konusunda daha göreve başlar başlamaz çok önemli çalışmalar yapmaya başladı.”

“ÇOK ŞIK, ÇOK ZARİF, MÜTHİŞ”
Bakanın röportaj yerine gelmesiyle birlikte kendisini tamamen kaybeden Tayanç, Bakan Şahin’in şıklığından, zerafetinden, müthişliğinden şu sözlerle bahsetti: “Sayın bakanımız, Gaziantep milletvekili Sayın Fatma Şahin geldiler, yine her zamanki gibi çok şık, çok zarif. Efendim hoş geldiniz, müthişsiniz. Az önce gıyabınızda epeyce dedikodunuzu yaptık. Zerafetinizi, ne kadar iyi bir anne, ne kadar iyi bir eş olduğunuzu ve bu arada bütün şeyleri de özetlemeye çalıştım. Neredeyse bütün kanun tekliflerinizi, protokollerinizi ben anlatacaktım.”(soL)