Reklamcılık buysa biz reklamcı değiliz!

|

Reklamcılık buysa biz reklamcı değiliz! A Reklamcılık buysa biz reklamcı değiliz!

Hitlerli şampuan reklamı yaparak tepki çeken Hulusi Derelioğlu'na bir tepki de meslektaşlarından geldi. Farkyeri Ajans yönetimi hazırladıkları ilanda ‘kadın elbisesi’ giyerek cinsiyetçi ve ırkçı reklama tepkilerini gösterdi. İlanda ajans yönetimi soldan sağa Doğan Özdemir, Oktay Akay, Ulvi Yaman ve Kağan İşmen giydikleri kadın elbiseleriyle görünürken, ilanın altında şöyle bir yazı yer aldı: “Erkeklik, ırkçılık ve cinsiyet ayrımcılığıysa… Zulme maruz kalmış, katledilmiş, soykırıma uğramış milyonlarca masum insanın acılarını, ticari malzeme yapmaksa, biz erkek değiliz. Bunu yapan reklamcıysa,  reklamcılık buysa biz reklamcı da değiliz!

'BÖYLE REKLAMI KINIYORUZ'

Farkyeri ajans tarafından yapılan açıklamada ise,  “Mart 2012 tarihinde, ülkemizin bir reklam ajansının, yine ülkemizin bir şampuan markası için, Adolf Hitler’in bir konuşmasının görüntülerini kullanarak ürettiği talihsiz reklamı, Türkiye’nin yerel bir reklam ajansı olarak kınıyoruz.” dendi.

'ÖNCE İNSAN SONRA REKLAMCIYIZ'

Ajans açıklamanın devamında şu açıklamayı yaptı: Milyonlarca masum insanın ölümüne sebep olan soykırım gibi bir trajediyi, yine milyonlarca insanın zulüm gördüğü, cinayetlere kurban gittiği cinsiyet ayrımcılığı gibi uluslararası bir sorunu ticari malzeme yapmak, insani anlamda bir utanç vesilesidir. Yaratıcılık anlamında ise, en basit tabiriyle kolaycılık, ucuzluktur. Bizler, önce insan, sonra reklamcıyız. Yaptığımız iş için, insanlığımızdan ödün vermeyi asla kabul etmiyoruz. Bu ucuzluğa imza atanları da, kamuoyunun vicdanına havale ediyoruz. Onlara en güzel cevabı, ülkemizin reklamverenlerinin ve üketicilerinin vereceğine inanıyoruz. BirGün