TRT, hekime şiddeti azmettiriyor

|

TRT, hekime şiddeti azmettiriyor A TRT, hekime şiddeti azmettiriyor

TRT Haber'de yayınlanan "Kuklagiller" adlı bir programda hekime yönelik şiddeti 'hicveden' video, tepkilere neden oldu.

Milliyet'in haberine göre, 25 Nisan Çarşamba günü "Doktor Döven Hasta Yakını" başlığıyla yayınlanan videoda, bir hastanede doktor döven hasta yakınıyla yapılan röportajda tuhaf diyaloglar yaşandı. Doktorlarımız hasta yakınlarıyla yaşanan tatsız olaylar nedeniyle maalesef sıkıntılı günler geçiriyor. Bazı doktorlarımız hasta yakınları tarafından dövülüp darp edilip bıçaklanabiliyor.

"Aman doktor canım gülüm doktor derdime bir çare' diye derman aradığımız doktorlarımız olaylar karşısında şaşkın biz de şaşkınız" anonsundan sonra arka planda "Yetişin, adam dövüyorlar" diye bağıran bir doktor görülüyor. Ardından hasta yakınıyla muhabir arasında geçen diyalog şöyle:

- Sayın hasta yakını dövdüğünüz doktorun durumu nasıl?
Biraz önce doktoru başarılı bir operasyonla çok pis dövdük. Kulak burun boğaz dağıttık. Valla benim elim acıdı dövmekten. Bir ben tokatladım, bir dayı oğlu.

- Peki doktor yeniden mesleğe dönebilecek mi acaba?
Valla dönmesin diye elimizden geleni yaptık. Eğer ayağa kalkarsa bir daha dövmek gerekebilir.

- Şimdi durumu nasıl?

Maşallah turp gibi iyi değil çok şükür. çıkarılmış soğan gibi. Ayılmasını bekliyoruz. Ayılınca gene girişeceğiz.

- Nereden geliyor bu doktor dövme alışkanlığı beyefendi?

Baba mesleği bizimkisi. Ben doğunca babam tipime bakmış, 'Bu ne çirkin' demiş. Sonra doktora vermiş sopayı.

- Böyle doktor dövmek hiç hoş şeyler değil. Siz neden dövüyorsunuz?
Reçete yazmış. Hiçbir şey anlaşılmıyor. Verdik sopayı.

Konuyla ilgili konuşan İstanbul Tabipler Odası Genel Sekreteri Dr. Ali Çerkezoğlu, "Hekime yönelik şiddet ciddi bir toplumsal sorun haline gelmiştir. Şaka kaldırmaz çünkü neredeyse hemen her gün yaşanıyor. Ölümlü örnekler görülüyor.

TRT gibi kamusal niteliği olan bir TV kanalında hekime yönelik şiddetin sıradanlaştırılmasının, kısmen eleştirse de genelinde şakaya alınabilecek bir tema olarak yansıtılmasının riskleri var. TRT yetkililerini kınıyoruz" dedi.

doktorlarhaber.com adlı internet sitesinde ise videoya tepki yağdı. Bir yorumda, "Sözde ironi adı altında halkı biz hekimlere karşı televizyon üzerinde örgütlemeye devam ediyorlar. Bize yapılan bu saygısızlığa karşı sessiz kalmayalım lütfen" ifadesi yer aldı.
 

(t24)