Oyuncuların ücreti senaryoda yok

|

Oyuncuların ücreti senaryoda yok A Oyuncuların ücreti senaryoda yok

Televizyonlarda gösterilen, Firar, Lale Devri, Dinle Sevgili gibi diziler ile Seda Sayan, Ebru Gündeş, Çelik, Aşkın Nur Yengi gibi şarkıcıların kliplerine  oyuncu sağlayan Mystıc Ajans'ın oyunculara ücretlerini vermediği iddia ediliyor.  BirGün'e konuşan oyuncular aylardır ücretlerini alamadıklarını söylüyor. Oyunculardan  Meriç Burcu Güç, "Yarın paranızı bankaya yatıracağız"  şeklinde taktiklerle ajansın kendilerini sürekli oyaladığını dile getirdi. Meriç Güç ayrıca BirGün gazetesinde kendileriyle ilgili çıkan bir haberden dolayı "Ajans sahibi beni zor durumda bıraktınız diyerek mesajlar atıyor. Ama benim durumumda olan bir çok insan mağdur edildi" şeklinde konuştu.

'CEVAP BİLE VERMİYORLAR'

Diğer bir oyuncu Zeki Türk de ücretlerini istediklerini fakat sürekli bir oyalama politikası ile karşıkarşıya kalındığını dile getirerek şunları ifade etti: "Önemli olan para değil. İnsanlar çok yanlış. 4-5 aydır mağdurum. Arıyorum cevap bile vermiyorlar. Eğer ödemeler yapılmazsa şikayetçi olacağım."

YAPIMCI: SORUN BİZDEN KAYNAKLI DEĞİL

Gazeteniz BirGün'de Mart ayında çıkan haberde, Lale Devri dizisinde küçük rollerde oynayan, Özlem Akıncı, Eda Zeyfiyan Meriç Burcu Güç bağlı bulundukları ajanstan ücrtelerini alamadıklarını söylemişlerdi. Daha sonra ise Lale Devri dizisinin yapımcısı Avşar Film Şirketi, ajansa oyuncuların parasını ödediklerini, sorunun kendilerinden kaynaklanmadığını belirten bir düzeltme yazısını gazetemizde yayımlatmıştı.  Mystıcı Ajans'a ise tüm telefonla aramalarımıza rağmen ulaşamadık. Ajansın sabit telefon numaralarını aradığımızda, telefona cevap veren olmadı. Emekçilerden aldığımız kartvizit üzerinden ulaşmaya çalıştığımız  ajans sorumlusu Zeynep Özel  ise cep telefonuna cevap vermedi. BirGün

'Eylül ayından itibaren setlerde herkes sigortalı olacak'
Konuyla ilgili görüş aldığımız DİSK'e bağlı Oyuncular Sendikası'nın Genel Başkanı Mehmet Ali Alabora, ""Set çalışanları ile birlikte oyuncuların zaman zaman ücretlerini alamaması sektörümüzün önemli probemlerinden birisini oluşturuyor. Setlerdeki tanımsız ve kuralsız çalışma düzeni bu sorunu daha da büyütüyor" şeklinde konuştu. Çalışmalarıyla ilgili bilgi veren Alabora ayrıca, "Çalışma Genel Müdürlüğü, Sosyal Güvenlik Kurumu, Gelir İdaresi Başkanlığı, Sinema Genel Müdürlüğü, Telif Hakları Genel Müdürlüğü ile yapımcı meslek birlikleri ve yapımcılarla gerçekleştirdiğimiz 3. Koordinasyon Kurulu Toplantısı ile Eylül ayından itibaren oyuncuların yapımcılar tarafından sigortalanması konusunda çok önemli bir adım atıldı. Çalışmalarımız sonucunda, setlerde olması gereken çalışma düzenine geçilecek. Eylül ayı itibarı ile oyuncular, figüranlar ve set işçileri sigortalı olacak. Böylelikle çalışanların kazançları 'ücret' olarak tanımlanmış olacak. Bu da ücretlerin alınamaması durumunda hukuki süreçte çalışanlardan yana bir avantaj sağlayacak" dedi.