TRT Radyosu'nda Sendika Düşmanlığı

|

TRT Radyosu A TRT Radyosu

TRT Ankara Radyosu'nun müdürlüğüne vekaleten atanan Arif Koyuncu, sendika düşmanlığıyla görevine başladı. Radyoda en örgütlü sendika olan Haber-Sen'in odasını boşaltmak isteyen Koyuncu, öte yandan vekaleten geldiği görevinde iki programı yayından kaldırdı. 
 
Haber Sen'e Yapılan Taciz Sürüyor
TRT Ankara Radyosunda örgütlü Haber Sen'e yönelik radyo yönetiminin baskı ve tacizleri artarak sürüyor. Radyo yönetimi sendikaya resmen savaş açtı. Şimdiki hedef ise sendikanın radyo binasında bulunan odası oldu. TRT Ankara Radyosu Müdürü Arif Koyuncu, Haber Sen’in yeniden yetkili sendika olmasının ardından sendikanın radyodaki odasının boşaltılması için resmi yazı gönderdi.

Atama Arkadaş Kontenjanından
Haber-Sen üyeleri, Ankara Radyosu önünde yaptıkları eylemle vekil müdürü protesto etti. Haber-Sen adına basın açıklamasını sendikanın Genel Başkanı Ufuk Beytekin okudu. Arif Koyuncu'nun göreve gelmeden önce tek bir gün bile radyoculuk yapmadığına dikkat çeken Beytekin, atamanın "TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin'in 'arkadaş' kontenjanından" gerçekleştiğini belirtti. 
 
''İşi Gücü Bıraktı, KESK İle Uğraşıyor''
Sendika Koyuncu’nun bu talebini protesto etti. Radyo yönetiminin işi gücü bırakarak kendilerine savaş açtığını ifade eden Haber Sen üyeleri TRT Ankara Radyosu önünde basın açıklaması yaptı.
 
Açıklamayı okuyan Haber-Sen Genel Başkan’ı Ufuk Beytekin, “TRT Ankara Radyosu yönetimi de yayıncılığı da bir kenara bırakarak, çalışanlarla ve işyerinde en çok üyesi bulunan yetkili sendika KESK/Haber-Sen ile uğraşıyor” dedi.
 
Sendikanın Temsilcilik Odasına Göz Dikildi
Radyo Müdürü Arif Koyuncu’nun sendikanın 2007 yılından bu yana kullandığı temsilcilik odasına göz diktiğini söyleyen Beytekin, “15 Haziran tarihinde Ankara Radyosu’nda bir kez daha yetkili sendika olduktan birkaç gün sonra, Koyuncu bize sendika odamızı boşaltmamız için bir resmi yazı gönderdi. Gerekçesi, sanatçılar için dinlenme odası yapmakmış. Oysa sanatçılar için birkaç yıl önce yapılmış geniş bir dinlenme odası var. Üstelik temsilcilik odamızın üç katı büyüklüğünde” şeklinde konuştu.

Önümüze Çıkan Engelleri Aşacağız
“Odamızı boşaltmayacağımızı Koyuncu’ya bildirdik!” diyen Beytekin, Koyuncu’nun  Ankara Radyosu’nda en çok üyeye sahip olan Haber-Sen’i yok sayamayacağını söyledi. TRT yönetiminin hukuksuzluğuna karşı mücadele edeceklerini belirten Beytekin, “TRT, siyasal iktidarın güdümündeki yöneticilere rağmen emeğe, emekçiye, izleyiciye saygılı tarafsız ve demokratik bir yayın kurumu olacaktır. Önümüze çıkan engelleri birlik ve dayanışma ruhu ile aşacağız” diyerek mücadele edeceklerinin altını çizdi.

''Bu Baskılar KESK'i Yıldırmaz''
Beytekin sözlerini AKP'ye seslenerek noktaladı: "1992'den beri KESK'i yok etmek için elinizden geleni yaptınız. Ne bu baskılar, ne de daha ağırları KESK'i yıldıramaz. Biz önümüze çıkan engelleri birlik ve dayanışma ruhuyla aştık. Yaşasın örgütlü mücadelemiz. Yaşasın KESK!"
 
Haber-Sen Eyleme Gitti... Müdür Odayı Boşalttı!
Haber sen üyeleri açıklamanın ardından KESK Davası’na destek için Ankara Adliyesi’ne geçti. Sendika üyelerinin KESK’e desteğe gitmesinin ardından Ankara Radyosu yönetimi Haber-Sen’in odasını boşaltarak eşyaları dışarı attı.
 
Üyeler eşyaların Ankara Radyosu’na değil de kendilerine ait olduğunu belirten Haber Sen üyeleri radyo yönetiminin yaptığını kınadılar. Üyeler, bu durumun kendilerini yıldıramayacağını söylediler.

(sendika.org-muhalefet.org)