Dindar Neslin Polisi İçki İçer Mi?

|

Dindar Neslin Polisi İçki İçer Mi? A Dindar Neslin Polisi İçki İçer Mi?

Emrah Serbes'in aynı isimli romanından esinlenerek televizyona uyarlanan, son yılların fenomen dizisi Behzat Ç.'ye yönelik sindirme faaliyetleri RTÜK eliyle devam ediyor.
 
Arınç, ''Dikkatle İzliyoruz'' Demişti
Başbakan yardımcısı Bülent Arınç’ın ‘’Dikkatle izliyoruz’’ dediği Behzat Ç. adlı diziye bir ceza daha geldi. RTÜK, ‘’Behzat, polisler ve savcı Esra toplam 17 dakika süreyle içki içti’’ diyerek hem uyarı hem para cezası verdi.

Gazeteport’un edindiği bilgiye göre RTÜK toplantısında dizinin Nisan ayında yayınlanan iki ayrı bölümü ele alındı. RTÜK İzleme Dairesi raporunda, içki içilen sahneler tek tek belirtilerek şöyle denildi:
 
‘’1 Nisan 2012 günü yayınlanan bölümde, Harun ile Cevdet adlı polisler evde, Behzat, abisi ve savcı Esra barda, polis karakterleri meyhanede, Behzat apartmanın merdiveninde, Harun da arabada alkol kullanmaktadır. 8 Nisan günü yayınlanan bölümde ise Behzat ve Savcı Esra evlenme kararlarını bir meyhanede açıklayıp, alkol kullanmakta, bir kızın koluna da uyuşturucu enjekte edilmektedir. Alkol ve uyuşturucu olan sahnelerin süresi toplam 17 dakikadır’’
 
''Lan' Dedikçe Gençlerimiz Etkileniyor'
Raporda ayrıca ‘’Dizide ana karakterler birbirine ‘Lan’ diye hitap etmekte,argo ve küfürlerden bazıları biplemekte geç kalındığı için açık olarak anlaşılmaktadır. Toplumda belli bir saygınlığı olan komiserlik, savcılık ve polislik görevindeki ana karakterlerin alkol kullanma, kaba ve küfürlü konuşma gibi çocuklar ve gençler açısından olumsuz örnek oluşturabilecek nitelikteki davranışlar, özensizce ekrana taşınmaktadır.” denildi.

Mart Ayı Gelirinin Yüzde Biri
RTÜK de dizinin bu bölümlerini “Çocuk ve gençlerin fiziksel, zihinsel veya ahlakî gelişimine zarar verebilecek türde’’ bularak Star TV’ye hem uyarı hem de para cezası verdi. Para cezası Star TV’nin 2012 yılı Mart ayı ticari gelirinin yüzde biri olarak uygulanacak.

(Gazeteport)