İşi bileceksin maça gitmeyeceksin!

|

İşi bileceksin maça gitmeyeceksin! A İşi bileceksin maça gitmeyeceksin!

Haber Sen'in açıklamasına göre TRT Radyo-1’de canlı olarak yayınlanan Süper Lig maçlarında yayıncılık etiğini ayaklar altına alıyor.

İşte TRT'nin maç yayını taklası!
Yayıncılık konusunda hiçbir birikimi olmayan kişileri “yönetici” yapan Genel Müdür İbrahim Şahin, bu yöneticiler sayesinde radyo yayıncılık tarihine geçecek “cinlik”lerin de altına imza atıyor. Peki ya yayıncılık etiği?

Yüklü bir bedel ödeyerek Süper Lig maçlarının radyodan naklen yayın hakkını satın alan TRT, maçların oynandığı stadyuma ekip göndermeksizin bu maçları “canlı” yayınlama başarısını gösteriyor!

Nasıl mı?
Fazla değil birkaç yıl önce TÜBİTAK’tan transfer ettiği Arif Koyuncu’nun “cin” buluşları sayesinde. Genel Müdür İbrahim Şahin’in Radyo Dairesi Başkanlığına “Başkan” olarak atadığı, bu da yetmezmiş gibi bir de Ankara Radyosu yönetimini teslim ettiği bu “mucit” yönetici, yıllardır hiçbir yayıncının aklına gelmeyeni yaptı:
Önce radyo stüdyolarının içine yerleştirmek için resim monitörü, sonra da onbinlerce dolar ödenerek profesyonel (şifre çözebilen) uydu alıcısı satın alındı ve sisteme bağlandı. Stadyumda maçı anlatması gereken spor spikeri, bu stüdyoya oturtulup canlı Lig TV görüntülerini monitörden izleyerek maçı anlatması sağlandı. Ankara radyo stüdyosundaki koordinatör spikerin “şimdi de Sivasspor-Kayserispor maçına bağlanıyoruz” anonsu üzerine, yan stüdyoda bulunan spiker, sanki Sivas 4 Eylül Stadyumu’ndaymış gibi maçı anlatmaya başladı. Dinleyiciler durumu fark etmesin diye, Lig TV yayınının ikinci ses kanalındaki stadyum ortamının doğal sesi (efekt sesi olarak adlandırılan tezahürat, hakem düdüğü vb sesler) de yayına verilerek, spikerin maçı Sivas’tan anlattığı izlenimi yaratıldı. Yani radyo dinleyicileri aldatıldı. Yani yayıncılık etiği hiçe sayıldı!

Lig TV’nin yayın sesi (efekt kanalı) aynı anda Radyo-1 canlı yayınında kullanıldı!

Lig TV, özet görüntüleri yayınlama hakkı olan TRT’ye “sadece maçları kaydetmesi ve özet hazırlaması” için kendi uydu şifrelerini veriyordu. Ama TRT yöneticileri, bu şifreleri kullanarak çözdükleri maç yayınlarının efekt seslerini, canlı olarak Radyo-1 yayınında kullandı. Yani TRT, bir başka yayıncı kuruluşun canlı yayın sesini, kendi canlı yayınında kullandı.

Ekip göndermeksizin naklen yayın yapıldı!

Tespitlerimize göre bu yöntem, Süper Lig’in 13. haftasında oynanan;
23 Kasım 2012 Cuma, Mersin İdmanyurdu-KDÇ Karabükspor (Tevfik Sırrı Gür Stadyumu),
24 Kasım 2012 Cumartesi, Bursaspor-MP Antalyaspor (Bursa Atatürk Stadyumu),
25 Kasım 2012 Pazar, Sivasspor-Kayserispor (Sivas 4 Eylül Stadyumu)
maçlarında fiilen uygulandı.

TRT’nin spor spikeri, ne Mersin’e ne Bursa’ya ne de Sivas’a gönderildi. Merkezdeki radyo stüdyosundan, ama sanki o şehirdeymiş gibi maçları anlattı.


(muhalefet.org)