Muhteşem Yüzyıl'a yasak yasası hazır

|

Muhteşem Yüzyıl A Muhteşem Yüzyıl

AKP  İstanbul Milletvekili Oktay Saral, Başbakan Erdoğan’ın tepki gösterdiği “Muhteşem Yüzyıl” dizisinin yasaklanması yolunu açacak yasa teklifini AKP Grubu'na teslim etti. Saral’ın teklifine göre, tarihi olay ve kişiler küçük düşürülüp aşağılanamayacağı, çarpıtılamayacağı gibi olduğundan farklı da gösterilemeyecek 

 
Başbakan Erdoğan  'Muhteşem Yüzyıl'ı hedef gösteren açıklamalarının ardından toplumun birçok kesiminden tepki almıştı. Gelen tepkilere rağmen AKP'li vekillerin bu konuda geri adım atmaması ve diziye cezai yaptırım için çaba sarfetmesi ise dikkat çekti.  
 
AKP İstanbul Milletvekili Oktay Saral'ın teklifi, Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayın Hizmetleri Hakkında Kanun'da değişiklik yapılmasını öngörüyor. Kanunun ''Yayın Hizmetleri İlkeleri'' başlığına yeni bir fıkra ekleyen kanun teklifine göre, yayın hizmetleri, toplumun milli değerleri içerisinde kabul edilen tarihi olayları ve şahsiyetleri; küçük düşüren, aşağılayan, çarpıtan veya olduğundan tamamen farklı gösteren nitelikte olamayacak.
 
Saral, teklifinin gerekçesinde, son dönemlerde yapılan televizyon yayınlarında 'milli ve manevi değerleri' hiçe sayan yayınların artmakta olduğunun görüldüğünü iddia etti
 
'Türk kültürü, medeniyeti ve tarihine uymayan nitelikte'
Özellikle yayınlanan dizilerde aile içi çarpık ilişkiler kanıksattırıldığını ve Türk kültürü, medeniyeti ve tarihine uymayan nitelikte, bizi biz yapan değerlerden uzaklaştıracak yayınların insanların beynine enjekte edildiğini savunan Saral, gerekçede şu ifadeleri kullandı:
 
''Farklı bir tezahür ile toplumda ciddi sorunlara, yüz kızartıcı suçlara sebebiyet verecek ve aile hayatını tamamen yok edecek bu çarpık ilişkiler meşrulaştırılmaya çalışılmaktadır. Diğer taraftan yayınlanan dizilerde tarihe mal olmuş şahsiyetlerin ve olayların çarpıtıldığı göze çarpmaktadır. Bu diziler yoluyla, milli değerlerimiz açısından önemli yeri olan şahsiyetler olduğundan çok farklı şekilde gösterilmektedir. Örneğin ömrü at sırtında ülkesine ve milletine hizmet yapmakla geçmiş olan Kanuni Sultan Süleyman, tamamen yatak odasından müteşekkil ve çarpık ilişkilere dayalı bir hayat içerisinde gösterilmektedir. Çocuklarımız ve gençlerimiz bu yayınları izlemekte ve tarihi şahsiyetleri bu yayınlar çerçevesinde değerlendirmektedir. Ayrıca bu diziler yurt dışına da seyredilmekte ve diğer milletler nezdinde tarihsel şahsiyetlerimiz hakkında yanlış olgular meydana gelmektedir.
 
Türk toplumunun ahlaki yapısından uzak, başkalaşmış ve farklılaşmış bu tür yayınlara bir kıstas getirilmesi gerektiği çok açıktır. Radyo ve televizyon yayınlarını düzenleyen 6112 sayılı kanunun 8. maddesi ile yayın hizmet ilkeleri belirlenmiştir. İlgili madde ile pek çok ilke belirlenerek, yapılacak yayınların bu ilkelere aykırı olmayacağı hüküm altına alınmıştır.
 
Teklifimiz ile söz konusu maddeye yukarıda açıklanan nedenlerle 'Toplumun milli değerleri içerisinde kabul edilen tarihi olayları ve şahsiyetleri; küçük düşüren, aşağılayan, çarpıtan veya olduğundan tamamen farklı gösteren nitelikte olamaz' şeklinde yeni bir ilke eklenmesi ve böylece televizyonlardaki bu tür yayınlar yoluyla milli değerlerimizin aşınmasının önüne geçilmesi amaçlanmaktadır.''