Devrim hâlâ korkulu rüya!

|

Devrim hâlâ korkulu rüya! A Devrim hâlâ korkulu rüya!

Merhaba. Öncelikle F Tipi tecrit duvarları ardından selamlar. Hapishaneler, özellikle de F Tipleri konusunda yetkililerden bir açıklama duyarsanız tereddütsüz tam tersinin gerçek olduğuna inanabilirsiniz. Onlar ne var diyorlarsa aslında yoktur. Ne yok diyorlarsa da o vardır.

Adalet Bakanı M. Ali Şahin, haftada 10 kişinin 10 saat bir araya gelebilmesini içeren 45/1 Sayılı genelgesinin her yerde eksiksiz uygulandığını söylemişti ilk önce basına. Sonrasında ise mızrak çuvala sığmadı. Uygulanamadığı kabul etmek zorunda kaldı. Bu kez de uygulama için ellerinden ne geliyorsa yapacağını söyleyip DKÖ temsilcileri ve basın önünde söz vermişti. Aradan aylar geçti uygulama konusunda hiçbir gelişme olmadı.

BAKAN ‘MASAL’ ANLATIYOR

Mecliste yanıtladığı bir soru önergesinde “hapishanelerde toplatma kararı olmayan tüm yayınların verildiğini” söylüyordu Bakan. Sadece Bakan’ın bu açıklamasından sonra onlarca dergi-gazete ve kitabımız, haklarında mahkemelerce verilmiş hiçbir toplatma veya yasak kararı olmamasına rağmen verilmedi. Hapishane idaresi “Eğitim Kurulu” bir bir buluyor ve yayının bize verilmemesi kararını alıyor!

Bu kararlara yazılan gerekçeler iddialar ise hep aynı ve soyut, alakasız… Mesela yazıların içeriği değil, hapishane idaresinin o günkü niyeti. Dergi verilmek istenmiyorsa bir gerekçe bulunuveriyor. Örneğin, bir yazıda devrim kelimesi geçiyor diye bir dergi engellenebiliyoruz!

KES KES BİTMİYOR YASAKÇILIK

En son meselenin hapishane idaresinin niyeti-keyfiyeti, hukuksuzluğu olduğu, kendi kararlarıyla da belgelenmiş oldu. Yürüyüş dergisinin 155. sayısının 20-21-22-23 numaralı sayfalarındaki yazılarda “örgüt dayanışmasını arttırıcı ifadeler”, “örgütsel eylem için ölenleri övücü ifadeler” bulunduğu (gerekçesiyle kendisi bile uyduruk) belirtilerek bizlere verilmesi engellendi.

Bu durumun ardından Yürüyüş dergisinin bu sayfaların kesilip gönderildi bizlere. Yani dergiden bu sayfalar çıkartılıp gönderildi. Fakat hapishane idaresi bu kez de vermedi dergiyi. Bir F Tipi klasiği olan hukuk garabetine daha imza attı böylelikle idare ve yeni bir karar çıkarıp, önceki kararda olmayan “sakınca”lar buldu!

Gerekçesinde şöyle deniliyordu idarenin kararında; “her ne kadar karara gerekçe olan sayfalar kesilmişse de derginin genelinde devlet ve yargı organlarını yıpratıcı, karalayıcı ifadeler olduğu (bu ifadeler neymiş yazılı değil) şehit-devrim gibi kelimeler olduğu” deniliyordu. Bu ne anlama geliyor peki; Adeta ne olursa olsun ben bu dergiyi size vermeyeceğim denilmiş oldu idare tarafından bizlere!

eĞİtİm mİ yasak kurulu mu?

F Tipinde hukuk işte böyle haklarımızın engellenmesinin kitabına uydurulması olarak kullanılıyor. Bu sözde “Hapishane Eğitim Kurul”nun kararına yaptığımız itirazlar ise yargı makamlarından matbu kararlar halinde ret ediliyor.  Öyle ki itiraz dilekçelerinin okunduğundan dahi şüpheliyiz. Hapishane idaresi de ne yapsam onaylanır rahatlığıyla böyle hukuk garabetlerine imza atıyor işte. F Tipinde hukuksuzluklarla, tecritle engellenmeye çalışılan sesimize ses katmanız, duvarların gizlemeye çalıştığı bu gerekçeleri anlatmanız dileğiyle çalışmalarınızda başarılar diliyoruz.

KAAN KURTULUŞ Tekirdağ 2 No’lu F Tipi C-70