Benzeri yaşanmamış bir saldırıyla karşı karşıyayız

|

Benzeri yaşanmamış bir saldırıyla karşı karşıyayız A Benzeri yaşanmamış bir saldırıyla karşı karşıyayız

Merhaba,
Öncelikle selamlarımızı iletiyorum. Nasılsınız? Biliyorsunuz, bugüne kadar sizlere; gazetecilere, yazarlara, aydınlara yüzlerce, binlerce mektup yazdık, yazıyoruz… İçinde bulunduğumuz tecrit koşullarında yaşadığımız tecrit zulmünü anlatmak için çok fazla seçeneğimiz yok zaten.
Seçim sathımailine girdiğimiz şu günlerde, zaten pek rağbet görmeyen mektuplarımız, anlatacaklarımız daha da fazla göz ardı edilecektir sanırız. Biz ise bu günlerde her zamankinden daha çok mektup yazıyoruz. Çünkü yaklaşık iki aydır bu güne kadar benzeri yaşanmamış bir saldırıyla karşı karşıyayız. Bulunduğumuz Kocaeli 1 No’lu F tipi Hapishanesinde; hem de hapishane idaresi ve onları yönlendirenler, hiçbir hukuki ahlaki, insani kaygı duymadan, pervasızca yapıyorlar bunu. Şimdi yazacağımız birkaç örnek de bu durumu çok açık gösterecektir.
28 Şubat 2011 tarihinden bu yana, hapishane idaresi tarafından yoğunlaştırılan baskıların hedefiyiz. Bu baskıların odağında ise disiplin cezaları vardır. Bu süre içinde hapishanedeki yaklaşık kırk siyasi tutsağa adam başı ortalama 10 yıl ziyaret yasağı verilmiştir. Ayrıca verilen mektup, telefon vb cezaları da cabası. Ve halen bu cezalar verilmeye devam etmektedir.
Peki eşi benzeri görülmemiş bu cezalar neye dayanılarak veriliyor? İddia ediyoruz, tamamına yakını YALAN, UYDURMA ve HAYAL ÜRÜNÜ GEREKÇELERLE veriliyor. Zaten bu mektubumda da bunu yapacağım. Kafanız karışmaması için yalnızca dört örneği aktarmakla yetineceğim. Fakat istendiğinde, daha onlarca ceza kararı için benzer kanıtları rahatlıkla ortaya koyabiliriz.
BİRİNCİ ÖRNEK:
Kocaeli 1 No’lu F tipi Cezaevi Müdürlüğü…/Ceza verme kararı
Karar tarihi:31.03.2011
Karar No: 2011/200
Verilen ceza: 5 ayrı tutsağa 3’er ay ziyaret yasağı
Gerekçe: (Tolga Bülbül için) Tolga Bülbül’ün 24.03.2011 tarihinde kendisine gelen kolinin huzurunda açılmak suretiyle kendisine teslim edilmek üzere odasından çıkarılmak için kurum görevlileri tarafından adı geçenin odasına gelindiği, odasından çıkışta ve koli teslim edildikten sonra odasına alınmadan önce(…) üst aramalarının yapılmak istendiği esnasında (…) tüm ikna ve telkin çabalarına rağmen üst aramasına ısrarla karşı geldikleri…
Gerçek: Tolga’ya o gün koli falan gelmemiş, söylendiği gibi o gün kaldığı hücreden çıkarılmamıştır bile. İddia tümüyle gerçek dışı, hayal ürünüdür! Posta kayıtları ve kamera kayıtları incelendiğinde bu durum kolaylıkla tespit edilebilir!
İKİNCİ ÖRNEK:
Kocaeli 1 No’lu F Tipi Cezaevi…/Ceza verme Kararı:
Karar Tarihi: 15.03.2011
Karar No: 2011/126
Verilen Ceza: 2 tutsağa 3’er ay mektup yasağı
Gerekçe: (Hüsamettin Yavuz için) Olay tutanağına göre ceza infaz kurumumuzda 07.03.2011 tarihinde 31.2.41 numaralı odadan tutukluların saat 13.45-14:45 arasında kapalı görüş ziyareti doğrultusunda odalarından çıkarılmak üzere, tutukluların odadan dışarı çıkarıldığı, üst aramasının yapıldığı sırada “yapmış olduğumuz arama insanlık onuruna saygısızlıktır, böyle bir aramayı kabul etmediğini, ayrıca örgüt olarak böyle bir karar aldıklarını” beyan ettiği(…) tüm telkinlere rağmen aramayı kabul etmeyerek sonrasında odasına alındığı, odasına alındıktan sonra “keyfi uygulamalara son” şeklinde slogan attıkları…
Gerçek: Hüsamettin Yavuz B1-2-41’DE DEĞİL, A-925 No’lu hücrede kalmaktadır. Bahsedilen tarih (pazartesi) ziyaret günü bile değildir. Ziyaretçisi gelmemiş kendisi hiç odadan çıkarılmamıştır. Kayıtlar ve kamera görüntüleri incelendiğinde bu durum kolaylıkla tespit edilebilir!
ÜÇÜNCÜ ÖRNEK:
Karar Tarihi:15.03.2011
Karar No: 2011/129
Verilen ceza: Olay tutanağına göre ceza infaz kurumumuzda 08.03.2011 tarihinde hükümlü ve tutukluların kalmış oldukları odadan revir talepleri doğrultusunda, çıkarılmak üzere gelindiği, tutukluların odadan dışarıya çıkarıldığı, üst aramalarının yapıldığı esnada “yapmış olduğunuz arama insanlık onuruna saygısızlıktır, böyle bir aramayı kabul etmediklerini, ayrıca örgüt olarak böyle bir karar aldıklarını” beyan ettikleri…
Gerçek: Ceza verilenlerden ben ve Sadık Kan aslında o gün (hatta öncesi ve sonrası günlerde) revire yada başka bir yere hiç çıkarılmadık. Hapishanenin her yeri kameralarla izlenip kayıt altına alındığından, kamera kayıtları incelenerek, ya da revir kayıtlarına bakılarak bu durum kolaylıkla tespit edilebilir.
Bu örneklerden onlarcasını sıralayabilirim. Kafalarınızın karışmaması için örnekleri sınırlı tutuyorum. Fakat benzeri şekilde daha onlarca örnek daha var. Yani cezaevi idaresi açık açık yalan-uydurma tutanaklar hazırlayıp her birimize yıllarca ziyaret, mektup, telefon vb cezalar veriyor. Bunların hepsi kanıtlı, ispatı mümkündür. Elimizde belgeleri mevcuttur. İsterseniz bunları da sizinle paylaşabiliriz. Ayrıca cezaevi idaresinin nasıl sahte belgeler düzenlediğinin, evrakta sahtecilik yaptığının, kanunları nasıl hiçe saydığının onlarca örneğini gösterebiliriz. Söylediklerimizi abartı olarak düşünmeyin. İnanılmaz gelebilir, ama hepsi gerçek.
Yani özetlersek durum şudur:
»Tamamen hayal ürünü, uydurma bir gerekçeyle disiplin cezası veriliyor.
»Bunun için savunma hakkı tanınmıyor.
»İnfaz Hakimliği’ne yaptığımız itiraz yok ediliyor.
»Ve bu ceza yürürlüğe konularak ziyaret, mektup vb haklarımız gasp ediliyor.
Bunun adına orman kanunu bile denmez. Biz buna bir ad koymuyor, bunu size bırakıyoruz.
Şunu da söylemek istiyoruz: Bugün bize karşı uygulanan bu durumun, belki yarın sizin de başınıza ya da arkadaşlarınızın başına da gelmesini beklemeden bu yaşananlara duyarlılık göstermenizi bekliyoruz. Biz belki önümüzdeki günlerde ansızın yürürlüğe konacak mektup cezaları nedeniyle bu mektupları da yazamayabiliriz…
Çalışmalarınızda kolaylıklar diliyor, bütün arkadaşlarımıza da selamlarımı iletiyorum.
Erhan Karaağaç, Kocaeli 1 No’lu F Tipi