HAPİSHANEDEN

|

HAPİSHANEDEN A HAPİSHANEDEN

Merhaba BirGün Emekçileri
Bulunduğum Kandıra 1 No’lu F Tipi Hapishanesi’ndeki hak ihlallerini defalarca size yazdım, yazıyorum. Son iki mektubum olağanüstü hal nedeniyle size gönderilmedi. Tecrit zulmü sürdükçe bu sorunlar devam edecektir.
11 yıldır bu zulmü yaşıyoruz. İdeallerimizle yaşamanın gururunu yaşıyoruz. Onca zulme rağmen düşüncelerimizle yaşamayı başarıyoruz. Bunun bedellerini hep ödüyoruz.
Son rest ise “sessiz protesto” eylemi. Bu nedenle hücreden her çıkışımızda 3 aydan başlayan görüş, telefon, mektup cezaları veriliyor. 10 yıla yakın görüş, 5 yıla yakın iletişim cezaları verildi. Ceza vermek için hiçbir neden yok, ama idare sessiz protesto bir direniş icat etti. Yani bir şey yapmadığımız halde onlarca yıl ceza veriyor. Ve biz bunu anlatacak makamlar bulamadığımız gibi sizlere yazma hakkımızda hukuksuz kararlarla engelleniyor.
En son mektubumu engelleme kararını sizlere fakslamak istedim. Göndermediler, gerekçe mantığa sığmaz” kararda ismi yazılı kurul üyeleri hedef olabilir” deniliyor. Bunu sizin aracılığınızla yapabilirmişiz. İnanması hayli zor gerçekten. İstenildiğinde en basit hal terörize ediliyor.
Burada bunlar yaşanırken AKP iktidarı seçim meydanlarında demokratik ülke tablosunu anlatıyor. Nedense biz bunun zerresini görmek bir yana 12 Eylül koşullarını aratan baskılarla karşı karşıyayız. Bu mektubu yazarken dahi tereddüt yaşıyoruz.
“Hapishaneler bir ülkenin aynasıdır” denilir. Evet doğru. Bunu bire bir yaşayan biri olarak söylüyorum. Hapishanelerdeki bu mantık yok olmadığı sürece bu ülkeye demokrasi gelmez. Çünkü özgür, adil bir dünya mücadelesinin fikirleri hapishanelerde boğulmaya çalışılıyor. Biz buna izin vermeyeceğiz. Hiçbir iktidar bunu başaramayacak.
Sizin bu mücadelede üzerinize düşen duyarlılığı göstereceğinizi umuyorum. Çalışmalarınızda başarılar diliyorum.
Murat Kaymaz, 1 No’lu F Tipi Kocaeli