Yolculuklar güzeldir

|

Yolculuklar güzeldir A Yolculuklar güzeldir

Yolculuklar kaçınılmazdır.
Hiçbir zaman bulunduğumuz yerde sabit kalamayız. Bu mümkün olsaydı, rahatlıkla; işte bu mutlak olandır, mükemmel olandır, diyebilirdik. İç huzuruyla bu durağanlığı kabul eder, her birimiz var gücümüzle kendi durağanlığımızın saadetini yaşayacağımız mutlağı aramaya koyulurduk. Çok geçmeden de bulurduk. Bir şey varsa ve onun bilgisi bir kez bir akla düşmüşse onu gizlemek mümkün değildir. Öyleyse yolculuklar kaçınılmazdır.
Yola çıkmak güzeldir.
Eksiksiz ve varış noktası garantili bir yolculuğa çıkamayız. Hiçbir zaman yolda başımıza ne geleceğini bilemediğimizdendir bu. En planlısı dahi sonsuz seçenekleri hesaba katamaz. Bu mümkün olsa bile her olasılığın karşılığını yanımıza yük edemeyiz. Bir serüvendir, heyecandır, umuttur, kaygıdır, arayıştır, varılmak istenilen yerle varılan yer arasındaki farkı baştan göze almaktır yola çıkmak. İhtimallerden ötürü yola çıkmak güzeldir.
Yolda olmak sancılıdır.
Kızgın güneş, boğucu nem, tenimizi kesen soğuk rüzgâr, dondurucu tipi veya ılık bir meltem, ferah bir karanfil kokusu; bir dere geçerken çıplak ayakları kesen kayaçlar ya da çocuksu bir sevinçle yumuşacık toprakta yuvarlanışlar... Güçlüklere göğüs germe ve güzellikleri yaşamayı isteme; kalma ya da devam etme inadı olmadan yolda olamayız. Yolda olmak sancılıdır.
Yolcu olmak devrimci olmaktır.
Yolcu kabul etmeyendir, katlanmayandır; iyiyi, güzeli arayandır; bulma çabası içerisinde olandır. Varmayı isteyendir. Farklı güzergâhlardan aynı kavşaklara varan, her güzergâhın deneyimini ve bilgisini yolcu olma esemesi ile sağıltan, böylece hayatı dönüştürebilecek kudreti edinebilendir. Yolcu olmak devrimci olmaktır.
Yolculuklar güzeldir.
Bir durakta, haziranda dalındaki iğdenin kokusunu duyumsamak; bir başka durakta, her zaman pazarcının tezgâhından alıp yediğin meyveyi dalından koparıp tatmak; başka bir durakta, yaz sıcağında şelalenin damlacıklarıyla serinlemek; her bir durakta hayatı tadıyla, kokusuyla, acısıyla, hüznüyle, güzelliğiyle yaşamak... Yola çıkmak güzeldir, yolda olmak güzeldir, yolcu olmak güzeldir, yolculuklar güzeldir... Kazasıyla, belasıyla, acısıyla, tatlısıyla, doğrusuyla, yanlışıyla; yolculuklar güzeldir.  Bir kavşakta buluşmak dileğiyle...