Bir ülkenin hapishaneleri iktidarın aynasıdır

|

 Bir ülkenin hapishaneleri iktidarın aynasıdır A  Bir ülkenin hapishaneleri iktidarın aynasıdır

Sevgili Birgün Emekçileri Merhaba,
Sincan 1 No’lu F Tipi hapishanesinden sevgi ve selamlarımızı gönderiyoruz. Bir ülkenin hapishaneleri büyük oranda iktidarında aynasıdır. Bu gün AKP İktidarı televizyonlardan, gazetelerden sabah akşam sekiz yıldır hiç ettiği demokrasiyi anlatırken, aynasına bakmak gereklidir diye düşündüğümüz için, sizlere hapishaneden yazıyoruz.
Düşünün ki, herkese eleştirilerine rağmen, kendi düşüncelerine göre birçok değişiklik yapmalarına rağmen,  hapishanelerde süren tecrit konusunda bir eleştirileri yoktur, uygulamakta ısrarlıdırlar. Ve tecrit, iktidarı ve muhalefetiyle ülkemizdeki düzenin aynası olmaya devam ediyor.
2007  yılında 7 yıl süren Ölüm Orucu sonucunda Adalet Bakanlığı 4.5-1 no’lu genelgeyi yayınladı. Genelgeye göre on kişi haftada on saat bir araya gelecekti. Tecritti biraz olsun hafifletebilecek bu genelge personel yetersizliği, yer yokluğu vb. mazeretlerle 4 yıldır uygulanmıyor.Sohbet hakkımız uygulanmamasına ek olarak ……………………………… bulunduğumuz hapishanede telefonda hem bizim, hem de görüştüğümüz kişinin tekmil vermemiz istenerek telefon hakkımız gasp ediliyor. Telefonu kapatan personelin karşı tarafın dediğini duyma olanağı yokken ve tüm konuşma kayıt altına alınıyorken ve ayrıca görüşeceğimiz kişi ile ilgili bilgiler idarede varken bu tekmil dayatılması elbette o aynanın gösterdiği gerçektir. Düşünün ki, bize gelen bir faks veya APS mektubu çoğu zaman bir kartta “on günde” veriliyor. Teknoloji ve iletişim çağında olduğumuz söyleniyor. Ayna ise farklı söylüyor.
Bize gelen yasal kitap ve dergiler ancak haftalar, bazen de aylar sonra veriliyor. Revir günleri hafta da sadece iki gün. Doktor dışarıdan geliyor. Ve kimseye doğru düzgün bakmadan günün bitiyor olması bir yana hastalığınızı bile bu günlere göre ayarlamak durumunda kalmanız demokrasi aynasından nasıl gözükür bilemiyoruz!
Kimi zaman ziyaret saatinin uymaması, kimi zaman başka arkadaşlarla kalmak isteme vb sebeplerden dolayı hücre değişikliği talebinde bulunduğumuzda haftalar, aylar boyunca olumsuz cevap verilebiliyor, yerlerimiz değiştirilmiyor.
Hapishaneler şehirlerden uzak ve genellikle ailelerimiz farklı, farklı illerden olduğundan sık ziyarete gelemiyorlar. Ayda bir yapılan açık görüşlere geldiklerinde ise ne onlar bize kitap, elbise gibi eşyalar getirilebiliyor, ne de bir herhangi bir eşya verebiliyoruz.
Hapishanelerin özetle manzarası böyle… Görünüyor ki, sistemli manzarası bayağı kötü. Değiştirmek istiyorsak, hapishanelerin bu durumu değişmeli, tecrit kalkmalı.
Hapishanelerdeki sorunlara daha duyarlı olacağınıza olan inancımızla sizleri tekrar selamlıyor, çalışmalarınızda kolaylıklar diliyoruz.
Veli Dikme, 1 No’lu F Tipi Sincan/ Ankara

NOT: Bu mektup 24 Ocak 2011’de yollanmış olup, BirGün’e 06.06.2011 tarihinde gelmiştir. Yazının bir paragrafı da sansürlenmiştir.