Bir güzel sahil, bir güzel orman daha yok edilmek isteniyor

|

Bir güzel sahil, bir güzel orman daha yok edilmek isteniyor A Bir güzel sahil, bir güzel orman daha yok edilmek isteniyor

IŞIL GÜRSOY UYAR

Geçtiğimiz günlerde İğneada’da idik. Dünyanın en güzel, bakir sahillerinden biri. Deniz kimi yerde ormanla birleşmiş, bin bir çeşit deniz kabuğu sahile vurmuş, yavru köpekler annelerinin peşinden koşmaya çalışıyor, ama onlar için kumda yol almak çok zor. Acaba bugün kasaba meydanındaki  balıkçıların hangisinden en taze hamsiyi, palamudu almalı. Lüferin tanesi 10 lira. İğneada’da iki evden birisi pansiyon işletmeciliği yapıyor. Öteki de ya balıkçılıkla ya da ormancılıkla geçimini sürdürüyor.


Otel-motel-kampingleriyle İğneada, her gelir grubuna tatillerde ev sahipliği yapıyor. Bunun yanı sıra sulak alanlar, longoz ormanları göçmen kuşların, börtü-böceğin, binlerce canlının yaşam alanı.


İşte böyle huzur köşesi İğneada’da  birileri kömür santralı yapmaya karar vermiş. Kimdir bu birileri, adalılar çok tedirgin. O güzelim doğalarından, o dingin hayatlarından onları koparacak olanlar, adalıların neler kaybedeceğini biliyorlar mı? Bu günlerde herkes birbirine bunu soruyor.  Yaptırmayacaklar. Trakyalı komşuları, Bulgar komşuları, yavru köpekleri, anne köpekleri, böcekleri, kuşları, tüm ‘oralılar’ birlik olup, üzerlerine çöken bu kapkara bulutu püskürtecekler.


Tüm ‘oralı’ arkadaşlarımız dün birinci adımı attılar, jandarma korumasında elinde ‘bilgilendirme dosyaları’ ile gelen takım elbiseli, kravatlı adamı/adamları, dosyalarını ellerine vererek  gönderdiler. Bilgilendirme Toplantısını yaptırmadılar.