Bir örtülü ödenek hikâyesi, Hamas

|

 Bir örtülü ödenek hikâyesi, Hamas A  Bir örtülü ödenek hikâyesi, Hamas

Son günlerde adından sıkça söz ettiren Hamas ve Türkiye'nin örtülü ödeneklerinde görülen ciddi artışın gıyabında birkaç farklı değerlendirme yapmak gerekiyor.
Hamas, Filistin davası nedeniyle Suriye'den ayrılmadan önce o toprakların legal görünümüne yardımcı olan bir örgüt. Hikaye  Hamas'ın Suriye'den ayrılmasıyla başladı. Zira Hamas'ın Ortadoğu'nun şeytan üçgeninde değişkenliğe yol açması ve kolay tabirle boşa çıkması olasılığı yüksek ancak zorlu yaptırımlar çerçevesinde değerlendirildiğinde ele geçirilmesi muhtemel bir kart değildi.


Baştan alalım:
1- Hamas yönetimi Suriye'yi terk etti.
2- Türkiye, Suriye’deki muhalefeti desteklediğini resmi olarak doğruladıktan sonra 'Baas rejimi'nin de PKK’ya üstü kapalı destek vermeye başladığı iddia edildi.
3- Reuters başta olmak üzere çoğu haber ajansı Hamas'ı destekleyen İran ve Suriye'nin sözde 'Arap Baharı'nda gerçekleşen kaymalar nedeniyle bu desteği çektiğini ve yeni para kaynağının Türkiye olduğunu iddia etti.
Bu maddelerin analizi sonucunda; İran'ın başı çektiği bölge yönlendirmesinde etkili olan 'Hamas kartı', Türkiye'nin eline geçmiş gibi duruyordu. İsrail'in ise Hamas karşıtı diplomasi arayışlarının gerekçesi ortadan kalkmıştı. İsrail'in elinde kalan tek kart, İran'ın nükleer gücüne karşı verdiği muhalif tepki olarak tezahür etmişti.
Savaş çığırtkanlığının diplomatik hali olan ''nota''lar birbirini izlerken, İran'ın açıkça destek verdiği Suriye'ye girmek için mesai kollayan Türkiye hükümeti ile İran karşıtlığındaki bir İsrail hükümetini aynı safta görmek, şaşırtıcı bir durum olacaktı.


Bugün geldiğimiz noktada görüyoruz ki Hamas'a para ödediğini ve destek olduğunu iddia ettiğimiz AKP iktidarının reddettiği tek kısım ''para ödemek''. Zira kongre ve sonrasında yapılan açıklamalarla birlikte oluşan büyük resimde Hamas kartının kimin elinde olduğu aşikârdı.
Gelelim Hamas'a ödenen paranın kabul edilmemesi mevzusuna. İktidarın böylesine önemli bir Ortadoğu kartını alenen satın aldığını açıklamayacağı gibi, kabul etmemesi de oldukça anlaşılabilir bir durum.  Hamas'ın ne kadar para aldığını öğrenmek için dolaylı levazım birimi Suriye'yi atlayarak bir önceki sahibine bakmak. İran'ın Hamas'a ödediği para yıllardır şu hesap aralıklarında irdelendi. 200 milyon dolar, 250 milyon dolar, 280 milyon  dolar, 300 milyon dolar vs...


Şimdi örtülü ödeneklere gelelim. ''Gizli hizmet giderleri'' başlığı adı altında verilen rakam; 2011 için 391 milyon lira. Karşılaştırma yapabilmek için geçmişe dönüyoruz ve 2005 yılında aynı başlık altında verilen rakamla yüzleşiyoruz: 85 milyon lira. Katlanarak büyümüş bir gider... 2011'in örtülü ödenekleri 391 milyon lirayı işaret ederken, 2012 yılının ilk 9 ayı için karşımıza gelen rakam 869 milyon lira.
Artış grafiği ve kısmi trafik hangi ayı işaret ediyor? -Nisan. Hamas'ın parasını Türkiye ödüyor haberleri hangi ay itibariyle ayyuka çıktı ? -Mart ayının ortasından başlayarak Nisan'ın ilk haftalarına kadar uzanan aralıkta geçilen düzinelerce haber. Başta Reuters. ''Hamas şimdi Arap Körfez devletleri ve Türkiye’den para sağlamaya çalışıyor.” İsrail’in önde gelen gazetelerinden Haaretz 19 Mart 2012 tarihinde kapalı kapılar ardında kurulan ilişkileri irdelerken...


Buradan sonrası kanıtlanamayacak bir durumda... Yani; örtülü ödenek farklarının nereye ödendiği bilgisine ulaşmak. Elimizde olanlar şunlar:
1- Hamas'ın yıllık 300 milyon avroya yakın bir para aldığı iddiası.
2- Türkiye'nin 2011-2012 örtülü ödenekleri arasında oluşan 478 milyon liralık fark.
Şimdi bambaşka bir yere odaklanalım ve Hamas'ın üzerinde etkili diğer güçlerin kimin olduğuna göz gezdirelim. Aşağıdaki satırlarda paylaşacağım yeni bir açıklama ise Türkiye'nin de Hamas üzerinde söz sahibi olduğunun bir kanıtı.


ABD, Hamas'ın ipinin kimin veya kimlerin elinde olduğunu afişe ederken, Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışman Yardımcısı Ben Rhodes, "Hamas üzerinde etkili Türkiye ve Mısır ile Avrupa'daki bazı müttefiklerimizden, bu güçlerini bölgede gerilimin azaltılması için kullanmaları çağrısında bulunuyoruz'' açıklamasında bulundu. (16 Kasım 2012)
Hamas'ın teorik olarak fikir yürüttüğümüz askeri operasyon maliyetlerinin yanı sıra ne gibi harcamaları oluyor diye soracak olursanız, bu hesaplaşmalar ve anlaşmalardan çok daha öncesinden bir örnek sunabiliriz. 18 Ekim 2011 tarihinde kararlaştırılan bir ödeme: ''İsrail askeri Gilad Şalit'e karşı salıverilen 477 Filistinli için onurlandırma dolarları dağıtıldı''.
Ezcümle; Türkiye'nin Hamas'ın üstünde son 1,5 yılda etkili olması, örtülü ödeneklerin gösterdiği inanılmaz artış ve İsrail ile Türkiye'nin Nisan ayında öngördüğüm çıkarcı birliği sorgulanması gereken öğeler olarak göze çarpıyor.
Örtülü ödeneklerin efsanevi kararlılığı ise sürüyor.
CAN COŞKUN  cancoskuncan@gmail.com