HAPİSANEDEN: İşkenceler son bulsun

|

HAPİSANEDEN: İşkenceler son bulsun A HAPİSANEDEN: İşkenceler son bulsun

Merhabalar değerli BirGün emekçileri,
Tekirdağ 2 Nolu F Tipi Hapishanesinde ilk açıldığı günden bu yana fiziki ve psikolojik işkence uygulanmaktadır. Hapishane idaresinin ve özel olarak eğitilmiş personelinin yasa, tüzük, yönetmeliklerden başka siyasi kimliğimize ve insan onuruna aykırı uygulamaların önüne geçilmesi için adli ve idari mercilerdeki tüm girişimlerimiz sonuçsuz kalmıştır.

Gelinen aşamada, yasa, tüzük ve yönetmeliklerde tanımlanan haklarımıza, kimliğimize, insan onuruna sahip çıkmak için daha ileri tavırlar geliştirmek olmuştur. Temelde; fiziki ve psikolojik işkenceler derhal son bulmalı, ilgili personel hakkında adli ve idari işlem yapılmalı. 45/1 numaralı genelgede düzenlenen sohbet hakkı tam olarak ve herkese eşit bir şekilde uygulanmalıdır. Aramalar amacına uygun yapılmalı, defterlerimize el konulmasına son verilmelidir. Disiplin cezası son bulmalı, bu temelde açılan ve sonuçlanan disiplin cezaları iptal edilmelidir. Ağırlaştırılmış müebbet hapis hükümlüsü tutsakların koşulları iyileştirilmelidir.

10 kitap-10 dergi-gazete sınırlaması getiren karar geri çekilmeli, mevcut uygulama devam ettirilmelidir. Yer değişikliği talepleri dikkate alınmalı, keyfi ve zorla yer değiştirmelere son verilmelidir. Girişteki çıplak arama uygulamasına son verilmeli, insan onuruna uygun bir arama yapılmalıdır.
Aciliyet arz eden bu 8 maddelik taleplerimizin karşılaşması için tüm kamuoyunu duyarlı olmaya davet ediyoruz.
Sizlere çalışmalarınızda kolaylık diliyor, coşkulu ve direnç yüklü selamlarımızı iletiyoruz...
HÜSEYİN POLAT
2 Nolu F Tipi Hapishane, Tekirdağ