Zulme karşı direnelim

|

 Zulme karşı direnelim A  Zulme karşı direnelim

Merhaba sevgili BirGün emekçileri,
Sevgi ve selamlarımı gönderiyorum. Bizler gayet iyiyiz. Şu anda size Edirne F Tipi Hapishanesi’nden  komployla tutuklananlardan biri olarak yazıyorum. 18.01.2013 tarihinde, İstanbul genelinde yapılan baskın sonucunda 55 kişi tutuklandı. Bu tarihte birçok demokratik derneğe, evlere, avukatlık bürolarına baskın yapıldı. Ben de yapılan komplolar ve hukuksuz baskınlar sonucunda Gençlik Federasyonu Derneği’nde gözaltına alındım ve 21 Ocak tarihinde tutuklandım.
Ben Yıldız Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği 3. sınıf öğrencisiyim. Bir üniversite öğrencisi ve Gençlik Federasyonu Derneği üyesi olarak; ülkemizde yaşanan sorunlara ve adaletsizliklere karşı düşünüyorum, sorguluyorum ve üretiyorum. Elbette AKP iktidarının bize dayatmış olduğu şey; düzene bağımlı olarak yaşayan, sorgulamayan ve üretmeyen bir genç olmamızdır. Ancak, ülkemizde her yıl açlıktan ölen insan sayısı artarken, hakkını arayan tüm halkımıza pervasızca saldırılırken,ü emperyalist tekeller ülkemizde artarken bunlara kayıtsız kalmam beklenemez.

Üye olduğum Gençlik Federasyonu Derneği’nde  bulunduğum sürece, derneğimize 3 kez baskın yapıldı. Yapılan üç baskının her birinde, dernekte bulunan eşyalar parçalandı, kitaplar çalındı, kapılar kırıldı. Baskın olduğu sırada dernekte 6 kişi bulunuyordu. Daha ne olduğunu bile anlamadan derneğimize gaz bombaları atıldı. Derneğin önüne baktığımızda akrepler, itfaiye araçları, robokop giyimli polisler halihazırda saldırmaya hazırlanıyordu bu kadar geniş hazırlıklar yapılarak girilmek istenen yer herhangi bir ülke ya da işgal edilecek bir toprak değildi. Bir savaşa gider gibi hazırlanan yer, Gençlik Federasyonu Derneği ve içindeki 6 kişiydi. İşte sadece bu amaçlarına ulaşmak için, itfaiye araçlarıyla onlarca robokop giyimli polisin saldırması sonucunda işkenceyle gözaltına alındım. Yerlerde sürüklenerek ve merdivenlerden atılarak çevik kuvvet otobüsüne bindirildim. Sonrasında ise üç gün boyunca İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nde bekletildim. Ardından da adliyeye çıkarılarak tutuklandım.

Baskın medyada ‘Avukatlara Yönelik Operasyon!’, ‘ Örgüt Üyelerine Yönelik Baskın!’ olarak verildi. Yapılan işkencelerin, hukuksuzlukların üstünü kapamak amacıyla bir dizi yalan, yanlış haber yapıldı. Ancak, esas olan bir şey vardı ki; o da operasyonun bu ülkenin devrimcilerine, vatanseverlerine kısaca halkı için mücadele eden her kesime yapılmasıydı.

UYDURMA GEREKÇELER

Gayrimeşru ve adaletsiz bir yargılama sürecinin ardından tutuklandım. Öyle ki; baskından sonra hazırlanan dosya gizli olduğu gerekçesiyle bana gösterilmedi. Ne ile yargılandığımı bile bilmeden mahkemeye çıktım. Mahkemede ise yasadışı eylemlere katıldığım, Gençlik Federasyonu sorumlusu olduğum, üzerime ifadeler olduğu gibi doğru olmayan suçlamalarla karşılaştım. Oysa ki, bunların tümü hiçbir kanıtı olmayan, polisin fezlekesinden çıkmış ve tamamen tutuklanmam amacıyla yapılmış uydurma gerekçelerdi.

Tutuklanma sebeplerinden birinde ise katıldığım eylemler ve Gençlik Federasyonu imzasıyla yaptığım çalışmalar yer alıyor. Peki, neydi ‘suç’ olarak gösterilen eylemler: parasız eğitim istemek, füze kalkanı değil demokratik lise istemek, tutsak Dev-Genç’liler serbest bırakılsın demek, Suriye’de işgale karşı çıkmak, ne ABD ne AB tam bağımsız Türkiye demek…

İşte asıl olarak tutuklanmama gerekçe gösterilen eylemler. Bu eylemlerin hepsine katıldığımı mahkemede söylediğim gibi yine söylüyorum. Ülkemde faşizme karşı mücadele etmek, antiemperyalist eylemler düzenlemek, vatanımın ve halkımın bağımsızlığını istemek, zulme karşı Anadolu halkımızın direnme geleneğini sürdürmek ‘suç’sa bu ‘suç’ları yaşadığım sürece işleyeceğim. Ülkemizde bir gecede demokratik kurumların basılıp içindeki insanların tutuklandığı bir süreçte sessiz kalmak, yapılan tüm adaletsizlikleri, ahlaksızlıkları ve hukuksuzlukları onaylamak demektir. Bu nedenle, yapılan hukuksuz tutuklamalara karşı devrimci, demokrat tüm halkımızı, aydın ve sanatçıları mücadeleye ve zulme karşı olanları sahiplenmeye çağırıyorum.

Tüm Özgür Tutsaklarımızın sevgi ve selamlarını iletiyorum…
MAHİR BEKTAŞ Edirne F Tipi Hapishanesi