hAPİSHANEDEN

|

 hAPİSHANEDEN A  hAPİSHANEDEN

Merhaba BirGün çalışanları;
Size Kandıra 2 No’lu F Tipi hapishanesinden yazıyorum ve F Tipi tecridi anlatmak istiyorum. Kafanızda canlansın istiyorum. Bunu ne kadar başarabilirim bilmiyorum.
Sahi F Tipi Filmi izlediniz mi? Umarım izlemişsinizdir. Biz işte o F Tipi Film’de anlatılanları tecrit hücrelerinde her gün her an yaşıyoruz. Ve tecride, insansızlaştırmaya karşı büyük insanlık bilincinin onuruyla direniyoruz.
Stefan ZWEIG ‘ Satranç’ isimli eserinde tecridi şu şekilde tanımlar: ‘… bizi tümüyle hiçliğin içine yerleştirdiler, çünkü bilindiği gibi yer yüzünde hiçbir şey insan ruhuna hiçlik kadar baskı yapamaz.! Tecrit hiçlik dayatır… Tecrit hiçleşmenizi ister…
İşte maruz kaldığımız işkencenin amacı da birdir. Fakat direnemiyoruz. Burada size maruz kaldığımız her şeyi , yaşayıp tanık olduklarımızı, bu mektubun elinize ulaşmasını fazla zorlamamak için yazmıyoruz. Yansıyanlardan tahmin ediyor, biliyorsunuzdur. Bu mektubu size yazmamızın amacı sadece şu mesajı iletmektir. Bilinsin ki, tecrit denilen hiçleştirme işkencesine karşı büyük insanlık onuruyla direniyoruz. Bilinsin ki, büyük insanlık ölmedi daha… Ve biz büyük insanlığa da güveniyoruz.
Sizden ricamız, Adalet Bakanlığına, 10 saat sohbet hakkı sağlayan genelgeyi neden bir bütün olarak uygulamadıklarını sormanızdır.
Tecrit öyle bir şeydir ki:’ Sohbet’ artık bir hak konusudur. Ama o hakkımız bile gasp ediliyor. Ve haftada 10 saat olan sohbet hakkı uygulanmıyor. Lütfen şunu sorun, neden sohbet hakkımız gasp ediliyor? Bilirsiniz ki; içerinin sohbet hakkını gasp edenler, dışarının sesini kesmek isterler.  Çalışmalarınızda başarılar.
CEM ÖZCAN
2 Nolu F Tipi Hapishane, Kandıra/Kocaeli