hAPİSHANEDEN

|

hAPİSHANEDEN A hAPİSHANEDEN

Öğrencilerime birileri terörist olduğumu fısıldıyor olabilir

Kadın polis, erkek polise güya usulca ama bana duyurmak isteyerek diyordu ki “Çocuğu gördün mü, bize nasıl düşmanmışız gibi bakıyordu? Bize karşı düşmanlık öğretilmiş. Bizi düşman görüyor!”
Polisin bahsettiği çocuk, benim 14 yaşındaki kızım İpek. İpek, gece korkularında usulca yastığını alarak yanıma sokulur. Ama neden usulca; çünkü ben kaç gece ona kızmışımdır, yalnız uyumadığı için. Peki, neden kızmışım? Bana bağımlı olmasından, kendini koruyamamasından korktuğum için!


Polis kadın, İpek’i suçluyor kendisini düşman gibi gördüğü ve öfkeyle baktığı için. Ne kadar meşru görüyor kendini hanım! Sabah 06’da 8 polisle evimizi basacaksın, koynumda yatan yavrumu nazlı sabah uykusundan uyandıracak, sıcak yatağından korkuyla kaldıracaksın; 10-15 dakika içinde salona bir laptop, diğer odaya bilgisayar kopyalama aleti yerleştirecek, diğer odalara arama polislerini dağıtacaksın… Bizim kapısını tıklamadan girmediğimiz odasına dolaplarını, özel eşyalarını ve kitaplarını karıştırmak için gireceksin… Üstelik annesini götüreceğini (sanki kaçacak biriymiş gibi), yakalama kararı var diyerek söyleyeceksin. Yetmezmiş gibi birlikte kaldıkları teyzesinin de gözaltına alınacağını öğrenecek! Ama çocuk sana düşmanmış gibi bakınca kınayacaksın!


Senin beynini dumura uğratan eğitim sistemine, senin yüreğini mühürleyen zihniyete; senin yüzünü kör, kulağını sağır eden meslek gibi görünen ama olmayan işine; sana bu görevi verene… Ne deyim ben…  Kendini koruyamayacak diye korktuğum ama annesini korumak için gözüyle sana aslan kesilen kızımı anlayamayacak kadar kadın duyarlılığından uzaklaşmış sana ne diyeyim ben? Seni, seni kullananlara, seni kullananları da halkıma havale ediyorum o kadar. Faşistler geldiklerinde evine Picasso’ya Guernica resmi için “Bunu sen mi yaptın?” diyorlar da Picasso da “Hayır siz yaptınız!” diyor ya, aynen onun gibi. İpek’imin gözündeki düşmanlığı ben öğretmedim, siz öğrettiniz; “sayın” kadın polis!
Biri öğretmen, emekçi, sendikacı, anne; diğeri öğretmen, emekli, sendikalı teyze; bir diğeri öğrenen, düşünen, öğrenci çocuk-genç kız 3 kadın. Karşılarında kadın olduklarını unutmuş, burjuva erkeklerine dönüşmüş, nasırlaşmış, bizlere karşı beyni yıkanmış; kendisini ezen bir sınıfın servetinin bekçiliğini yapan bir “kadın” polis…
4 kadın ve bir gün; 4 kadın ve Dünya Emekçi Kadınlar Günü. Haydi, bu gün düşünün, bu gün yalnız bunu düşünün. Bu gün, anlattıklarım içindeki çelişkileri düşünün.


Günlerdir, gözaltı ve hapishane sürecinden dolayı uykuya en fazla ihtiyaç duyan ben, bu yazıyı sabaha karşı 03’te yazıyorken birçok insan derin uykusunda yatıyor. Son operasyonla tutuklanan KESK’li kadınlar adına uykusuzum. Yalancının mumunu yatsı olmadan söndürmenin derdindeyim. Zira mum yatsıya kadar yanarsa çok geç olabilir. O yatsı ki uyumadan önceki saatlerdir. Yatsı olur, mum sönerse uyuma vakti geçmiş demektir. İsterim ki mum aydınlık saatlerde sönsün ki uyuma zamanı olmadığı görülsün. Karanlığa teslim olunmasın…


Ben onları düşünürken şimdi öğretmen arkadaşlarım beni terör örgütü üyesi sanıyor olabilir. Öğrencilerime birileri (fırsatçılar) benim terörist olduğumu fısıldıyor olabilir. BirGün vasıtasıyla demek isterim ki; eğer terörist öğrencilerini, arkadaşlarını kendi gibi ezilenleri sevense; iş güvencesi elinden alınmış insanların köle gibi çalıştırılmasına engel olmak için emek verense; 147 Öğretmen İhbar Hattıyla  öğrencinin, velinin, kendisini eğitene düşmanlaştırılmasını engellemeye çalışmaksa; muhbir, yardakçı, düşünemeyen öğrenciler yetiştirmek isteyen bu sisteme karşı çıkansa; dini inançları sömürülerek başörtüsü siyasete alet edilen kadınlara da inançlarını siyasetten kurtarmaları için destek verense; kimsenin 5 lirasına tenezzül etmeyen, çalıp çırpmayan, para için omurgasını eğmeyen; çöpçüyü, hizmetliyi, işsizi, yoksulu kendisiyle aynı görense; yoksulları yoksul bırakıp sonra onları yardım adı altında dilencileştirenlerin karşısında duransa; Amerikan emperyalizmine, uluslararası tekellerin sömürüsüne ve hava üslerinde Amerikan, Alman, Hollandalı askerlerin vatan topraklarını çiğnemesine; Ortadoğu halklarını katletmesine karşı vatanına sahip çıkansa evet ben teröristim! “Yazın, üç sütun üstüne kapkara haykıran puntolarla” Acun Karadağ terörist “olmaya devam ediyor hâlâ…”
KESK’li özgür tutsaklardan
ACUN KARADAĞ, Sincan F Tipi