Venezuela yine Bolivar dedi!

|

Venezuela yine Bolivar dedi! A Venezuela yine Bolivar dedi!

Latin Amerika ülkelerinden Venezuela halkı yeniden Bolivarların iktidarına onay verdi!  Venezuela’nın efsane lideri Hugo Chavez'in yaşama veda etmesinden sonra, devlet başkanlığı seçimlerini, yine Bolivarların lideri  Nıcolas Maduro kazandı.  Venezuela halkı emperyalist sermayenin bütün çabalarına rağmen, sosyalist yolda ilerlemek isteyen, Hugo Chavez’in varisine onay verdi. Chavezin ölümünden sonra Nicolas Maduro devlet başkanlığı adaylığına soyunmuştu.

CHAVEZ’İN GÖSTERDİĞİ YOL

5 Mart 2013 günü yaşamını yitiren, Venezuela lideri Hugo Chavez, yakalanmış olduğu hastalığın kendisini yaşamdan koparacağını bilmekteydi. Yaşama bütün sevdası ile tutunmasına rağmen, ölümünün kaçınılmaz olduğunun farkındaydı. Bu nedenle yaşamı boyunca kendi dünyasında etkin olan Bolivarcı eğilimin, Latin Amerika halkı arasında yaygınlaşması için elinden gelen çabayı harcamaktaydı. Bu çabaların sürekliliğinin sağlanması için, birlikte mücadele ettiği yoldaşı, Nicolas Maduro’un, bu mücadeleyi göğüsleyeceğine inanmaktaydı.
Venezuela halkından, ‘’kendisine bir şeyler olduğunda, devlet başkanlığı koltuğunda, Nicolas Maduro’yu görmek istediğini’’ ısrarla istemişti. Venezuela halkı efsane lider, Hugo Chavez’e bağlılığını, tekrardan ilan ederek, 14 Nisan seçimlerinde, Chavez’in varisi Maduro’yu seçmiştir.

14 Nisan seçimlerine, başta ABD emperyalizmi olmak üzere, emperyalist cephe alabildiğince hazırlıklı girdiler. Olağanüstü sermayelerini, Maduro nun karşıtı, emperyalist sermayenin adayı Capriles’in, seçimleri kazanması için harcadılar. Ama nafile! Emperyalist sermayenin gücü Latin Amerika halkının Bolivarlara bağlılığını yenemedi.
Emperyalist sermayenin tüm çabalarına rağmen, akıtılan parasal desteklerine rağmen, Venezuela halkını satın alma girişimlerine rağmen, Latin halkı, Simom Bolivarın artçılarını işaret etiler! Nicolas Maduro dediler!

NICOLAS MADURO KİMDİR?

Başkent Caracas'ta 23 Kasım 1962'de dünyaya gelen Maduro, liseden sonra eğitimine devam etmedi, 1970'ler ve 1980'lerde Caracas Metro Sistemi çalışanlarını temsil eden sendika için çalıştı. Beşinci Cumhuriyet Hareketi Partisinin (MVR) kurucularından Maduro, 1998'de Temsilciler Meclisi'ne, 1999'da Kurucu Meclis'e, 2000 ve 2005'te Ulusal Meclis'e girdi.
2005'te ve 2006'nın ilk yarısında Meclis Başkanlığı görevini yürüten Maduro, 2006 Ağustos'unda dışişleri bakanı, 2012 Ekim'de de devlet başkanı yardımcısı oldu. 2006-2011 arasında meclis başkanlığı yapan Venezuelalı politikacı Cilia Flores ile evli Maduro, sakin tabiatı, hemen her zaman gülümseyen yüzü ve diyaloğa açık siyasi kimliğiyle dikkati çekiyor.
Chavez, zaman zaman bazı çevreler tarafından "üniversite eğitimi olmayan bir kamyon şoförü olduğu için" eleştirilen Maduro'yu "devrimci, gençliğine rağmen muazzam tecrübeleri olan, büyük bir fedakarlık ve çalışma kapasitesiyle en zor durumların dahi üstesinden gelebilecek bir adam" diye nitelemişti.

Otobüs şoförlüğünden, devlet başkanlığına uzanan süreç, onu halkına, işçi sınıfına, Latin Amerika’nın efsane liderlerinden Simon Bolivar yolundan yürümeye yönlendirmiştir.
Hugo Chavez’in hayali olan Latin Sosyalizmine bağlılığı ile öne çıkan bir liderdir artık Nicolas Maduro!
Yerkürenin diğer coğrafyasında yaşayan halklar bu gelişmeleri yakından izlemekte ve selamlamaktadırlar!
Viva la Bolivar! Viva la Chavez! Viva la Venezuela! Viva la sosyalizm!
ALİ EKBER PEKTAŞ