Amerika Birleşik Devletleri ve 10 müttefik İstanbul’da

|

Amerika Birleşik Devletleri ve 10 müttefik İstanbul’da A Amerika Birleşik Devletleri ve 10 müttefik İstanbul’da

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Dışişleri Bakanı John Kerry göreve geldiğinden bu yana ağırlıklı dış politika konusu hiç kuşkusuz Ortadoğu merkezli yeni “Ortadoğu stratejileridir”.
ABD’li John Kerry, Dışişleri Bakanlığına oturduğu günden itibaren kısa sürede, süper gücün Türkiye ve Ortadoğu dış politika gezilerine büyük önem vererek üçüncü kez Türkiye’ye gelerek Ortadoğu bölgesel toplantılarını gerçekleştiriyor.
Ağırlıklı gündem konusu;
Suriye’nin geleceği,
Rusya ile yumuşama ilişkileri,
İran’ın nükleer ve uranyum zenginleştirilmesine son verilmesi,
İsrail ile Türkiye arasındaki sorunları çözme politikaları başta olmak üzere, Türkiye’nin iç gündem meseleleri; Anayasa ve barış sürecindeki memnuniyetlerini açık bir şekilde dile getiriyor.
ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Türkiye son gelişindeki en önemli gündem maddesi Suriye’nin geleceği ile daha önce kurulan “Çekirdek Müttefik Grup” toplantısına başkanlık yaparak, son gelişmeleri müttefikler ile ele alarak, daha önce kararlaştırılmış yaptırımların işleyişini ve sonuca doğru gidişatın değerlendirilmesi yapılmıştır.

Özgür Suriye Ordusuna Londra, Roma ve İstanbul’da daha önce kararlaştırılmış, “Askeri teçhizatlar, maddi ve ilaç yardımlarının” daha hızlı ve geçisin Türkiye üzerinden gerçekleşmesini ve kontrol edilmesini sağlayan antlaşma yenilenerek daha hızlı ve etkin bir şekilde sonuca bağlanılması ortak karar olarak belirtilmiştir.
ABD Dışişleri Bakanının John Kerry, Türkiye’den daha fazla yardım etmesini, özellikle lojistik olarak ve birçok konuda tüm imkânlarının en faydalı bir şekilde sağlanmasını dile getirmiştir. Bu isteklerini ABD Başkanı Barack Obama adına yaparak, Türkiye’nin yanımızda bizimle beraber olmasını arzu ediyoruz diye istekte bulunulmuştur.
ABD Ortadoğu stratejisinde, Türkiye’yi jeopolitik ve jeostratejisi olarak görmektedir.  ABD, Suriye’nin geleceği konusunda Türkiye’den, katılımcı ve merkez olmasını istiyor. Bunu Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’dan şifahen talepte bulunuluyor ABD Dışişleri Bakanlığı aracılığıyla.

Başkanlığını ve koordinasyonunu bizzat ABD’nin yaptığı, çekirdek grup toplantısı 11 ülkenin Devlet Bakanları ve ilgili birim başkanlarının katılımıyla ve ev sahipliğini Türkiye’nin yapmasıyla gerçekleşiyor.
 Suriye’nin geleceğini belirleyen 11 Avrupa ve Arap ülkeleri;
“Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere, Fransa, Almanya, İtalya, Türkiye, Birleşik Arap Emirlikleri, Suudi Arabistan, Ürdün, Katar ve Mısır” ülkeleri olmak üzere, Suriye’nin geleceğini belirleyen 11 ittifak ülkeleridir. 
İBRAHİM TAŞKIRAN