Hoş geldin Duvar Gazetesi

|

Hoş geldin Duvar Gazetesi A Hoş geldin Duvar Gazetesi

HİKMET AÇIKGÖZ
Gazetenin internet sayfasını açınca ilk gördüğüm şey duvar gazetesi oldu ve sevindim çünkü: Biz 78-80 kuşağı bir araya geldiğimizde ilk konuştuğumuz ve gündeme aldığımız konuların başında geliyordu BirGün gazetesi yayın politikası...

Nasıl daha neler yazabilir ve günlük bir gazete diğerlerinden nasıl farklı olabilir diye, bazen göklere çıkarıp bazen de yerle bir ettiğimiz gazete bizimdi sahip çıkmamız gerekiyordu. Konuşulanların başında gazete diğer gazetelerden kopya edilmiş dili değiştirilmiş bir günlük gazeteden öteye taşınmalı öncelikle muhalif duruşunu netleştirmen" ve sesini yükseltmeli diye başlıyoruz sohbete.

Mesela konusunda emeğin Avrupa'sı v.s gibi yuvarlak laflarla geçiştirmeden Avrupa Birliği konusunda ayrıntılı ve çok sesli durum oluşturup ne istediğini ne istemediğini anlatmalı. Bugün ülkemizin içinde bulunduğu durumu zaten diğer gazeteler güllük gülistanlık diye anlatıyor. Ancak BirGün gibi üzerinde sorumluluğu çok olan gazetenin daha dikkatli davranması gerektiğini biliyorum.

BirGün gazetesinin hedef kitle diye bir derdinin olmadığı gibi hedef kitle konusunda tavrını net olduğunu sanıyorum. En çok itiraz ettiğim konuların başında diğer yobaz gazetelerin Sünni duruşu yanında BirGün'ün de 'aleviciliği' ön plana çıkartıp sanki devrimci olmanın yolunun oradan geçtiğini bazı yazarların bunu bir meziyet olarak görmelerini sıkılırsak okuyoruz.

Birgün buralardan yola çıkmalı ve sesi kısılanların sesi olmalı. Elbette yıllarca yazarlık yapmış insanlar gibi yazılarımız süslü olmayabilir ama derdimizi anlatacağımız duvar gazetesine kavuşmuş olmak ne güzel.

Son zamanlarda gazete ile ilgili el değiştirme söylentileri ve yayın politikası konusunda sağa kayış dedikoduları yükselmektedir bunun gazetemiz yönetimi tarafından anlaşılır bir dille açıklanması gerekmektedir.