Kıbrıs’ta faşist kışkırtma

|

Kıbrıs’ta faşist kışkırtma A Kıbrıs’ta faşist kışkırtma

Üniversiteye girdiğimden bu yana ilk kez ruhen, bedenen ve fikren bu kadar baskıya uğradım. Dalavere, sindirme politikalarıyla karşı karşıya olduğumuzu ilk kez bu kadar hissediyorum. Daha önce ufak çaplı, ırkçı oyunlar oldu. Ama hepsi bireysel ya da küçük ölçekliydi. Bu defa jandarma, polis ve istihbarat birimleri BBG programlarını aratmayan görüntüler sahnelediler.
Kıbrıs Yakın Doğu Üniversitesi’nde ‘şehitleri anma eylemi’ tamamıyla Kürt öğrencileri yok etme, erozyona uğratma politikasına dönüştü. İlkin masum ve meşru görünen eylem kısa zamanda altında gizlediği ırkçı ve sistemli niyetini gün yüzüne çıkardı. Şehitleri anacağız diye eylem yapanlar, ne alakaysa: ‘Katliam yapacağız’ ve ‘p.ç Kürtler’gibi slogan atmaya başladılar. Ardından O.Ç. gibi ağır küfürler bazı Kürt öğrencileri karşı slogan atmaya itti. Şimdiye kadar tarafsız olmaya çalışan üniversite yönetiminin bu olayda sadece Kürt öğrencilere yönelmesi ve ani bir kararla yargı sürecini beklemeden, disiplin kurulu toplanmadan, çok sayıda Kürt öğrencinin okulla ilişkisini kesmesi skandal olmuştur. Hiçbir ülkücü öğrenciyi disipline bile sevk etmeyen yönetim, doğrusu çoğumuza şaka gibi gelse de kısa zamanda Kürt olmanın bu coğrafyada da daha oyun başlamadan 1-0 mağlup başlamak olduğunun acısını tekrardan hissettirdi.
Üniversiteyle ilişkisi kesilen öğrenciler Bakanlar Kurulu kararıyla(!)yargı süreci beklenmeden sınır dışı edildi. İşin en acı ve en dokunanı bu öğrencilerden bazıları hiç orda bulunmamışlar (4 kişi ve kanıtlı) Bazıları da sadece ayırmaya çalışıyorlar.(Kamera görüntülerinde görülüyor)
Bundan sonrası daha komik: Görüştüğümüz üniversite yönetimi açık açık kararın kendilerine ait olmadığını, kendilerinin merdiven altı olduğunu, polisin askere bağlı olduğunu, askerin de verdiği emre karşı gelemediklerini söylüyor. İşte size koskocaman üniversite, işte size zavallılar yığını…
Faşistlerin arkalarına aldığı (asker yada UBP yada benzeri) bu organlarla üniversitede ve Kıbrıs’ta katliam yapacağız naraları yeni değil. Onların elinden gelse ne yapacağını tüm Türkiye biliyor, ama asıl mesele okul yönetiminin kendi okullarında bile birer kukla olduklarını itiraf etmeleri… Aklın, iradenin ruhun faşizme teslim edildiği bu zamanlarda herkesin vicdanını dinlemesi, tarafsız, özgür ve demokrat olması ve bu arkadaşlarımızın geri gelmesini sağlamak acil görevdir. Zira şu an insanlık onuru denen kavram Beşparmaklar’da ve YDÜ’de can çekişiyor!
 
 

MEHMET ASLAN