Çelik: Darphane grevi politik!

|

 Çelik: Darphane grevi politik! A  Çelik: Darphane grevi politik!

PİYASALARDAKİ satış dalgası nedeniyle işlemcilere 'faiz lobisi', döviz alan bankalara 'döviz lobisi' soruşturması açan ekonomi yönetimi, THY grevcilerini de 'memlekete düşman' ilan ettikten sonra yeni hedefini belirledi: Darphane grevi politik!
Açıklama Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik'ten geldi. Çelik, Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğünde bir haftadır süren grevin 'politik' olduğunu iddia etti ve 'çalışanlar daha fazla hak kaybına uğramadan' grevin sona erdirilmesini istedi.

Kabine üyelerinin, grevlerde her iki tarafa eşit mesafede durması gerektiğine ilişkin teamülleri bir kez daha çiğneyen Faruk Çelik, yazılı açıklamasında, işveren sözcülüğüne soyunarak şöyle dedi:
"8 Şubat'ta başlayan toplu sözleşme süreci devam ederken, sendika tarafından alel acele grev uygulama kararı alındı. Basın-İş Sendikası, bahse konu toplu iş sözleşmesine ilişkin Kamu-İş’e yazılı/resmi herhangi bir ücret zammı teklifi sunmadı. Ücret teklifi ancak grev başladıktan 39 dakika sonra, elektronik posta aracılığı ile Kamu-İş’e iletildi. Tüm bunlar Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğünde sürdürülen grevin bir hak arama mücadelesi olmadığını politik bir yaklaşım olduğunu açıkça göstermektedir."