ATV-Sabah Grevi Sürüyor

|

ATV-Sabah Grevi Sürüyor A ATV-Sabah Grevi Sürüyor

Türkiye Gazeteciler Sendikası’nın, 29 yıl aradan sonra 13 Şubat 2009 tarihinde Türk medyasıda fiilen başlattığı ilk grev olan ATV-Sabah grevi 16 Temmuz 2009 tarihinde mahkeme kararıyla durduruldu. Grevin durdurulması kararının Yargıtay tarafından bouzlmasının ardından 4 Mart 2010 tarihinde yeniden grev pankartı asıldı.

Greve katıldıkları gerekçesiyle iş akitleri yasadışı olarak feshedilen 10 işçiden 9′u hakkında işe dönüş kararı Yargıtay tarafından onandı. Turkuvaz patronları 9 işçinin sendikal tazminatlarının yanında kıdem ve ihbar tazminatlarını ödeyerek işten çıkardı. ATV-Sabah’daki örgütlenme, toplu sözleşme ve grev hakkının kullanılması engellenmiş oldu.
Türkiye Gazeteciler Sendikası adına yapılan açıklama “Greve katılan işçi işten atılırsa, grev hakkı nasıl kullanılacaktır?” diye soruldu ve konunun Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne taşınacağı belirtildi.

Açıklamada “Sendikamız, grevimizin mahkeme kararıyla yeniden başlaması üzerine TEKEL işçilerinin haklı eylemlerine verilen aranın hemen ardından aldığı bayrağı “sendikal hak kampanyasına” dönüştürmeyi hedeflemiştir. Hak arayışımızı 1 Nisan’da Ankara’da TEKEL işçilerine vereceğimiz destekle sürdüreceğiz.” denildi. Sermayenin hazırlıklarını sürdürdüğü anayasa değişikliğine değinilerek şu ifadelere yer verildi: “Eğer söylediklerinizde samimiyseniz sendikal hak ve özgürlüklerin kullanılmasının önündeki engelleri kaldırın. Sendikalar Kanunu ile Grev ve Lokavt Kanunu’nu değiştirin.” denildi.

Eylemde konuşan TGC Başkanı Orhan Erinç ise Türkiye'de gazetecilerin örgütlenmesinin önünde çok ciddi engeller olduğunu belirterek, bu engellerin ortadan kaldırılmasını istedi.

Eyleme Tek Gıda-İş, Petrol-İş, İTO, Tez-Koop-İş ve Deri İş sendikaları yöneticileri katılarak destek verdi.