Kazancı Yokuşu'na 10 Bin Karanfil Bırakılacak

|

Kazancı Yokuşu A Kazancı Yokuşu

Konfederasyonların ortak temennisi bu sene, 1 Mayıs'ın adına yakışır bir coşku içinde geçmesi. Konfederasyonlar, "bundan sonraki 1 Mayıs kutlamalarına referans olacak" bu kutlamaların sorunsuz geçmesi için hassasiyet gösteriyorlar.
1 Mayıs'ta konfederasyon kortejleri, üç koldan hareket edip, Kazancı Yokuşu’na gelerek burada birleşip, Taksim'e girecek. Kazancı Yokuşu’na 10 bin karanfil bırakılıp, 1 Mayıs 1977’de ölenler için bir dakikalık saygı duruşu ve anma yapılacak. Taksim’de kurulacak platform kürsüsü AKM’yi arkaya alacak şekilde yerleştirilecek.
DİSK ve KESK saat 9.30’da Şişli Meydanı’nda, meslek örgütlerini arkasına alarak, Türk-İş ve Kamu Sen saat 10.00’da Şişhane’de, sivil toplum örgütleriyle, Hak-İş ve Memur-Sen Dolmabahçe Gümüşsuyu’ndan saat 10.00’da sivil toplum örgütleri ve meslek birliklerini kortejinin arkasına alarak 12.00’de Kazancı Yokuşu’nda olacaklar.
Türk-İş kortejinde 7-8 siyasi partinin olması bekleniyor. Kazancı Yokuşu’nda bir araya gelecek kortejler, 10 bin karanfili ve çelenkleri bırakıp, saygı duruşunda bulunacak ve burada kısa bir anma gerçekleştirecekler.

 

-TİMUR SELÇUK PİYANOSUYLA 1 MAYIS MARŞI'NI SÖYLEYECEK-

Konfederasyonlar, AKM’yi arkaya alacak şekilde kurulan platforma gelerek saat 13.00’de kutlamaları başlatacaklar. Biri DİSK’li, diğeri KESK’li biri kadın, biri erkek işçi “Holgeldiniz” dedikten sonra, ortak bildiriyi okumaları bekleniyor. İsteyen konfederasyon başkanları 5’er dakikayı geçmemek üzere konuşma yapacak. Ortak bildiri okunduktan sonra Timur Selçuk, Sarper Özsan’ın yazıp bestelediği 1 Mayıs Marşı’nı piyanosuyla seslendirecek. Selçuk’a çok sayıda sanatçının eşlik etmesi bekleniyor. 1 Mayıs Marşı’nın ardından Nazım Hikmet’in “Türkiye İşçi Sınıfına Selam” şiirinin okunacak. Ruhi Su Dostluk Korosu da platformda işçi ve emekçilere seslenecek.

-100'Ü AŞKIN YABANCI SENDİKACI TAKSİM'DE OLACAK-

DİSK’in çağrısıyla 60’ı Almanya’dan olmak üzere, Belçika, Hollanda gibi çok sayıda Avrupa ülkesinden 100’ü aşkın yabancı sendikacı gelecek. Yabancı konukların otel rezervasyonları yapıldı. DİSK’in çağrısıyla 1 Mayıs 1977’de ölenlerin yakınlarından 10 aile gelecek ve DİSK kortejinin en önünde yer alacak. 1 Mayıs 1977’de ölenlerin yakınları ellerinde “1 Mayıs 1977 katliamı aydınlatılmadan demokrasiden söz edilemez” yazılı dev pankartı taşıyacaklar.
Bu arada 50'nin üzerinde sanatçının 1 Mayıs’ta gönüllü olarak sahne almak istediği öğrenilirken, çok sayıda sanatçı, aydın ve akademisyenin de DİSK kortejinde olması bekleniyor. Ayrıca, Taksim’e sinema sanatçısı Tarık Akan, oyuncu yönetmen Rutkay Aziz, besteci, müzisyen, yazar, sanatçı Zülfü Livaneli, ses sanatçıları Edip Akbayram ve Yavuz Bingöl gibi çok sayıda ünlü ismin de gelmesi bekleniyor.

-TAKSİM'DE 1 MAYIS'IN 13.00'DE BAŞLAYIP, 16.00'DA BİTMESİ BEKLENİYOR-

Platformda 5’er dakikayı geçmemek üzere söz alması düşünülen konfederasyon genel başkanlarının işçilerin, çalışanların, işsizlerin güncel sorunlarına ve çözüm önerilerine dair bir konuşma yapması planlanıyor. İstanbul’da 13.00’de Taksim’de başlayacak kutlamaların saat 16.00 gibi bitmesi öngörülüyor.

-BİN KİŞİ GÜVENLİĞİ SAĞLAYACAK-

Konfederasyonlar, işçileri el ele tutmasını sağlayarak, araya provokatör girmesini önleyecek. Konfederasyonlar ayrıca, arama noktalarında polise yardımcı olmak için sendikalara üye işçileri de görevlendirecek. Kürsünün etrafının güvenliğini de yaklaşık 200 işçi sağlayacak. 6 konfederasyondan toplam bin kişi de güvenliği sağlamakla görevli olacak. Bin görevli, kortejin düzenli bir şekilde alana girmesinden de sorumlu olacak. Konfederasyonların ortak belirlediği sloganları kürsüden bir işçi söyleyecek, alanda bulunanlar onlara eşlik edecek. Bazı konfederasyonlar provoke edecek kişilerin alana girmemesi için mümkün olduğunca tüm teşkilatlarıyla yoğun bir katılım göstermek için çalışıyor. Konfederasyonlar, 1 Mayıs’ın adına yakışır bir coşkuyla kutlama yapılması temennisini dile getirdi.(ANKA)