Polis darp etmeyi görev sayıyor

|

Polis darp etmeyi görev sayıyor A Polis darp etmeyi görev sayıyor

 

Bakırköy 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya, askerde olduğu gerekçesiyle daha önce duruşmalara katılmayan tutuksuz sanıklardan Samet Durmaz da gelerek ifade verdi. İfadesinde görevini kötüye kullanmadığını ve kimseye işkence yapmadığını iddia eden Durmaz, "Biz görevimizi yaptık” dedi.

 

Müşteki avukatı Cemal Yücel'in, "O parkta alkol alanlara herhangi bir müdahalede bulunmak için amirlerinizden emir aldınız mı?" sorusuna, tutuksuz sanık Samet Durmaz, "Herhangi bir amirimizden emir almadık. Oradaki konu alkol alınması değil gürültü yapılması olayıdır. Yetkiyi yasalardan alıyoruz" diye cevap verdi.

Tanık doktor Erdal Yener ise olay günü nöbetçi olduğunu, doktor Ergin Ertan'a adli bir vaka geldiğini, onun da paravan arkasında rutin kontrolünü yaptığını ve Güney Tuna'nın herhangi bir travmaya maruz kalmadığını söylediğini savundu. Ayrıca Tuna'nın yüzünde de herhangi bir yara izi görmediğini iddia etti.

Önceki duruşma, kati raporunun aldırılması için Adli Tıp Kuruma'na sevk edilen Güney Tuna'ya, Ağustos ayında randevu verilmesi üzerine duruşma savcısı, raporun gelmesinin uzun süreceği ve delillerin toplanmış olması gerekçesiyle sanık Muhammet Bağcı'nın tahliyesine karar verdi.

Önceki celse gelen bilirkişi raporunda, izlenen MOBESE kayıtlarına göre "6 polis memuru da Güney Tuna'yı tekme ve yumruklarla darp ettiği anlaşılmıştır" denilmişti. Bakırköy’de görülen davada 6 polis hakkında işkence ve görevi kötüye kullanmak suçundan, 21 yıla kadar hapis istemiyle dava açılan davada Tuna'ya olay günü sağlam raporu veren Avcılar Devlet Hastanesi doktoru Engin Ertan'ın ise resmi belgede sahtecilik suçundan 8 yıla kadar hapsi isteniyor.