Sağlıkta taşerona 'ideolojik' savunma

|

Sağlıkta taşerona A Sağlıkta taşerona

Sağlık alanında taşeronlaştırmaya karşı çıkanları 'ideolojik' davranmakla suçlayan Bakan Müezzinoğlu, "10 yıl önce hekimler sokakta geziyordu. Şimdi biz dışarıdan hekim arıyoruz. Bunları geçin." dedi...

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Kamu Hastaneler Birliği’nin kirasının Sağlık Bakanlığı’nın bütçesinden ödeneceğini belirtti. Müezzinoğlu, “Sağlık çalışanları taşeronlaştırılıyor, cümlesini söyleyenlere diyorum ki, getirin bana 20 bin uzman doktoru yarın kadroya alayım, getirin 30 bin hemşireyi yarın kadroya alacağım. 10 yıl önce hekimler sokakta geziyordu. Şimdi biz dışarıdan hekim arıyoruz. Bunları geçin. Zaten bu ideolojik duruş bugün ülkeye bu bedelleri ödetiyor” dedi.

Bakan Müezzinoğlu, Hekimevi'nde düzenlediği basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Tam gün yasası hakkında değerlendirmelerde bulunan Müezzinoğlu, “Üniversitelerimizin diğer paydaşlarımıza göre 2 farklı özelliği var; bir taraftan sağlık hizmeti veriyorlar, diğer taraftan da hekim yetiştiriyorlar. Bizim burada bu iki özelliği de dinamik halde tutmamız lazım. Dün sabah itibariyle İstanbul'da bazı hocalarımızla görüştük, bugün öğleden sonra Ankara’da yine bazı hocalarımızla ve rektörlerimizle görüşeceğiz, önümüzdeki hafta sonuna kadar tüm bunları tamamlamaya çalışacağız. Türk Tabipleri Birliği’yle yarın görüşeceğiz. Özel sektörle Pazar günü görüştük, yine görüşmelere devam edeceğiz. İdeale yakın bir ortaklığı, paydaşlığı arzu ediyoruz” diye konuştu.

“HEKİMLER DAHA ÇOK ÇALIŞACAK GİBİ BİR CÜMLE YANLIŞ”
Ülkenin temel sorunlarının başında hekim açığı geldiğini savunan Müezzinoğlu, şunları ifade etti:
“Hekim açığını kapatabilmemiz, özel sektörün finansman desteğini alıyoruz demek kadar kolay değil. Dünyadan hekim bulmak da çok kolay değil. Dünyadan bulduğumuz hekimin bu ülke insanına standartları yüksek bir sağlık hizmeti veriyor olması zor. Bunun için yapmamız gereken tek bir şey var; elimizdeki hekimin verimliliğini arttırabilmek, elimizdeki mevcut hekimimizden azami düzeyde bu topluma hizmet sağlayabilecek noktaya taşıyabilmek. Dolayısıyla ‘Hekimler daha çok çalışacak’ gibi bir cümle yanlış. Biz hekimlerimizin bilgi birikiminden daha çok istifade etmek istiyoruz. Bunu onlarla birlikte paylaşarak başaracağımıza inanıyoruz.”

“TAM GÜNDEN GERİ ADIM ATMAYI DÜŞÜNMÜYORUZ”
Tam gün yasasıyla ilgili, Eski Sağlık Bakanı Recep Akdağ ile de görüştüklerini vurgulayan Müezzinoğlu, “Tam günden vazgeçmeyi ya da geri adım atmayı düşünüyoruz, gibi bir bakışımız şu an yok. Tam günü eğitim hastanelerinde de üniversitelerde de uygulayabileceğimiz ve geliştirebileceğimiz tıkanıklıklar varsa bunu aşmak isteriz. Yoksa tam günü kaldıralım, farklı bir şey getirelim diye bir şey yok. Biz istiyoruz ki, tam gün uygulanabilir, geliştirilebilir olsun” dedi.

Kamu Hastaneler Birliği’nin kirasının Sağlık Bakanlığı’nın bütçesinden ödeneceğini belirten Müezzinoğlu, şunları ekledi:
“Şayet buralarda kiramızı ödemede sıkıntı oluyorsa, neticede biz devletiz. Devletin o anlamda da güvencesi var. ‘Sağlık çalışanları taşeronlaştırılıyor’ cümlesini söyleyenlere diyorum ki, getirin bana 20 bin uzman doktoru yarın kadroya alayım, getirin 30 bin hemşireyi yarın kadroya alacağım. 10 yıl önce hekimler sokakta geziyordu. Şimdi biz dışardan hekim arıyoruz. Arkadaşlar, bunları geçin. Zaten bu ideolojik duruş bugün bu ülkeye bedelleri ödetiyor.
Önümüzdeki aylarda gemi hastaneleri projesi üzerinde yoğun bir çalışma yaparak bu projeyi, yalnız deprem zamanı için değil, depremde de acil durumlarda da hemen sahillerimize gelebilecek, o anda sağlık sorunlarımızı çözebilecek ama normal zamanda da sağlık hizmeti yapan, sağlık turizmine katkı sağlayan bir proje. Önümüzdeki aylarda netleştireceğiz.”