İş cinayetleri 57 can daha aldı

|

İş cinayetleri 57 can daha aldı A İş cinayetleri 57 can daha aldı

İstanbul İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi (İSİG) nisan ayında en az 57 işçinin, işyerlerinde yaşadıkları kazalarda hayatlarını kaybettiklerini açıkladı. İSİG yazılı, görsel, dijital basından ve emek-meslek örgütlerinden elde ettiği bilgiler doğrultusunda Nisan Ayı İş Cinayetleri Raporu'nu yayımladı.

Rapora göre, nisanda yarıdan fazlası düşme nedenli olmak üzere 21 inşaat işçisi hayatını kaybetti. Metal sektöründe ise 7 işçi can verdi. 4’er ölüm madencilik ve eğitim/büro/sinema; 3’er ölüm tarım/orman, gıda/şeker, enerji, tersane/liman/deniz, konaklama/eğlencede; 1’er ölüm ise çimento/toprak/cam, taşımacılık, savunma/güvenlik ve belediye/genel işler’de yaşandı. 2 işçinin çalıştığı sektörlerin bilgisine ulaşılamadı.

İş cinayetlerinin meydana geldiği şehirler ise şöyle oldu: 5 ölüm İstanbul’da; 4 ölüm Kocaeli’nde; 3’er ölüm Antalya, Kahramanmaraş, Kayseri ve Zonguldak’ta; 2’şer ölüm Ankara, Bursa, Çanakkale, İzmir, Konya, Malatya, Mersin, Samsun, Şanlıurfa ve Tekirdağ’da; 1’er ölüm ise Ağrı, Ardahan, Aydın, Balıkesir, Bartın, Burdur, Çorum, Denizli, Erzurum, Kırklareli, Kütahya, Nevşehir, Rize, Sakarya, Sinop ve Şırnak’ta yaşandı.