THY işçileri son kez Bakırköy'de

|

THY işçileri son kez Bakırköy A THY işçileri son kez Bakırköy

THY işçileri grev öncesi son kez Bakırköy Özgürlük Meydanı’nda eylem yaptı. Yunanistan Devrimci İşçi Partisi (EKK), CHP, EMEP, DİP, TKP-1920, TKP’nin destek verdiği eylemde konuşan Hava-İş Genel Başkanı Atilay Ayçin, “15 Mayıs’ta uçaklar kalkmayacak. Ama ne yapalım, 342 gündür her türlü baskı altında, her türlü şiddete karşı direniyoruz. Arkadaşlarımız arasında evlerinden çıkarılanlar, aileleri dağılanlar oldu. Yine de THY’ye aylardır süren toplusözleşme döneminde en azami süreleri tanıdık. Ancak onlar işçilerin haklarını tanımamakta, anlaşmaya yanaşmamakta ısrar ettiler” diye konuştu.

THY işçilerinin her türlü şart altında grevde kararlı olduğunu belirten Ayçin, hükümete ve THY yetkililerine son bir çağrıda daha bulunarak, “Eğer yüreğinizdeki emekçilere karşı olan nefret tohumlarını atıp gelirseniz, THY işçilerinin haklarını tanırsanız sözleşme bir saat içinde imzalanır" diye konuştu.

Ayçin’den sonra Yunanistan İşçi Partisi(EKK) temsilcisi Marius Van Voorthuizen konuştu. Voorthuizen, “Yoldaşlar 4. Enternasyonal Yeniden Kuruluş Koordinasyonu adına sizi selamlıyoruz. Yunanistan’da kapitalizme güven kalmadı. Farklı yerlerde başlayan mücadeleler aynı nehre akmaya başladı. Biz biliyoruz ki Türkiye’deki mücadeleler ve Yunanistan’daki mücadeleler de birbiriyle bağlantılı" dedi.

ARTIK GALATASARAY'DA
Eylemin sonunda ayrıca THY işçilerinin son kez Bakırköy Özgürlük Meydanı’nda eylem yaptığı, haftaya cumartesi günü grev öncesi yapılacak son eylemin saat 14.00’te Galatasaray Meydanı’nda başlayacağı ve buradan Taksim’e yürüneceği belirtildi