THY'nin umudu 'otomatik pilot'

|

THY A THY

Hava-İş sendikası, THY yönetiminin grev kırıcı açıklamalarına yazılı basın açıklamasıyla tepki gösterdi Yapılan açıklamada THY yönetiminin "THY’de grev olsa da uçuşlar devam edecek” şeklindeki açıklamasının hem hukuk dışı olduğu, hem de yolcuların uçuş güvenliğini tehlikeye attığı bildirildi.

GREV 1 GÜNLÜK OLMAYACAK
15 Mayıs'ta yapılacak THY grevine saatler kala, Hava-İş Merkez Yönetim Kurulu tarafından basın açıklaması gerçekleştirildi. Açıklamada 'THY Yönetiminin tüm uzlaşma yollarını ortadan kaldırması sonucu, THY A.O işletmesinde 14 bin üyesi adına sürdürdüğü 24. Dönem toplu iş sözleşmesinde 15 Mayıs 2013 Çarşamba günü saat yerel saatle 03.00’den itibaren grev uygulamak zorunda kalacağı bilgisi verildi. THY işçilerini nyapacağı eylemin 1 günlük değil, süresiz olacağına dikkat çekilen açıklamada, grevin T.C Anayasası ve 6358 sayılı Kanunla güvence altına alınmış yasal, demokratik, meşru bir temel hakkın kullanılması olduğu açıklandı.

THY'NİN AÇIKLAMALARI SORUMSUZCA
THY yönetiminin “THY’de grev olsa da uçuşlar devam edecek” şeklindeki açıklamasıyla yolcuları ve kamuoyununu yanıltmaya çalıştığı bildirilen açıklamada, grev yapılan bir işyerinde “ben uçakları uçururum” demenin uçuş emniyetine yönelik çok büyük bir tehlikeyi göze almak demek olduğu belirtildi. THY yönetimi tarafından yapılan açıklamanın hukuk ve kural dışı olduğuna işaret edilen açıklamada, "Oluşabilecek hiç temenni etmediğimiz bir kaza durumunda THY yönetiminin ülkemizin sivil havacılığının tümünü etkileyecek böylesi bir riski nasıl göğüsleyebileceğini çok merak ediyoruz" dendi.

THY İŞÇİSİ KÖLE DEĞİL
THY yönetiminin grevi kırmak için attığı adımların hüsranla sonuçlanacağı bildirilen açıklamada,  "THY işçisini emir eri konumunda vatandaşlık bilincinden yoksun, kendi akıl ve iradesini kullanmaktan aciz, biat makinesi kul köle sananlar, bir e-posta duyurusu ile hazır ola geçeceğini ve boynunu ikiyüzlülükle kurdukları giyotine uzatacağını bekleyenler artık çok beklerler. Buradan uçuş operasyonu içinde 2920 sayılı Türk Sivil Havcılık Kanununun 100 ve 101 Maddelerine göre uçuş emniyetinin tek yetkilisi ve sorumlusu olan Kaptan Pilot üyelerimize yönelecek zorlamaların da sorumlusunun THY Yönetimi olacağını açıkça beyan ediyoruz" şeklinde görüş bildirildi.

GELSİNLER KONUŞALIM
Yolculara ve kamuoyuna da seslenen Hava-İş Sendikası, kendilerinin  tüm görüşmelere ve uzlaşma çağrılarına açık olduğunu ve grev uygulanmadan, kaos oluşmadan barış içinde sorunun çözümünün sağlanmasında çalışanların ve ülkenin menfaatleri için THY yönetimi ile her türlü görüşmeye hazır olduklarını bildirerek, uyuşmazlığın çözümünü istediklerini söyledi.

THY'DEN AHLAKSIZ TEKLİF
15 Mayıs’ta greve başlama kararı alan THY çalışanlarına THY yönetimi ilginç bir mesaj gönderdi: “Greve katılmayın özel sağlık sigortanızı da yatırırız. Sizi mağdur etmeyiz”

THY yönetimi çalışanlara ‘Greve katılmayın’ mesajları gönderirken, işten atma tehditlerini sürdürüyor.
 
THY yönetimi grev kararının açıklanmasının ardından çalışanlarla küçük gruplar halinde ya da teker teker görüşerek, “Greve katılmasanız da sonucunda imzalanabilecek toplu sözleşmedeki hakların tamamından yararlanacaksınız, greve katılmayın, sizi mağdur etmeyiz” mesajları veriyor.

Özellikle geçtiğimiz hafta, THY yönetiminin çalışanlara şu mesajları gönderdiği aktarıldı:

“Grev de olsa çalışma düzeni aynen sürdürülecek. Greve katılmayarak, çalışmaya devam edenler ücretlerini alacak. Greve katılmayan çalışanların SGK ve özel sağlık sigortası primleri de yatırılacak. Greve katılmazsanız, mağdur olmamanız için gerekli her türlü tedbir alınacak, grev sonucunda imzalanabilecek toplu sözleşme açısından da bir hak kaybınız olmayacak”