THY grevinde devlet taraf tutmasın!

|

THY grevinde devlet taraf tutmasın! A THY grevinde devlet taraf tutmasın!

BURAK ÖZ/BİRGÜN

THY işçileri grevin 6’ncı gününde İŞKUR önünde eylem yaparak, devlet kurumlarını tarafsız davranmaya davet etti.  Hava-İş Sendikası Genel Teşkilatlandırma Sekreteri Kaya Sayın, THY’nin eksik personelle uçtuğunu ve tüm başvurularına karşın devlet kurumlarının can güvenliğini hiçe sayan yasaya aykırı bu duruma kayıtsız kaldığını belirterek, “Yarın oluşabilecek bir kaza kırımda sadece THY yönetimi değil sizlerde bunun sorumluluğu altında olacaksınız. THY’de yasaların çiğnenmesine izin vermeyin” dedi.

THY işçileri saat 14.00’te İstanbul Fındıklı’da bulunan İŞKUR İl Merkezi önünde eylem yaptı. “THY’de grevde, işçi alımı engellesin”, “THY’de kurallar rafta, grev var” dövizlerinin taşındığı eyleme sanatçı Bilgesu Erenus da destek verdi.

THY İŞÇİLERİNE PSİKOLOJİK BASKI YAPILIYOR
Eylem sırasında okunan basın açıklamasını  ise Hava-İş Genel Merkez Yönetim Kurulu adına Hava-İş Sendikası Genel Teşkilatlandırma Sekreteri Kaya Sayın okudu.  Grevin başlangıç tarihi olan 15 Mayıs’tan itibaren olağanüstü güvenlik tedbirleriyle, işçiler üzerinde greve katılmamaları için baskı oluşturulduğundan söz eden Sayın, 8 bine yakın sendika üyesinin bulunduğu  Atatürk Havalimanı Dış Hatlar girişinin tamamen polisçe işgal edildiğini dile getirdi.

Grevin birinci gününden itibaren oluşturulan bu fiili ve psikolojik baskıların yanı sıra 6356 sayılı yasaya aykırı birçok grev kırıcı yönteme de THY grevinde devlet kuruluşları tarafından göz yumulduğunu  dile getiren Sayın, “Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı görevli makamına, Bakırköy İş ve İstanbul İş Mahkemelerine 15 Mayıs tarihinde yapılan tüm grev kırıcılığı tespit ve önleme taleplerimize yargı ve görevli makamca o tarihten bu yana hiçbir işlem yapılmamıştır. Hâlâ da yapılmamaktadır” dedi.

GREV KIRICILIĞINA MÜSAADE EDİLİYOR
Sayın ayrıca, SHGM’ye THY uçaklarının minimum kabin ekibiyle, part time çalışanlarla, yasaya aykırı biçimde greve çıkan işçilerin yerine başka işçilerle sefere çıktığını bildirip, denetim yapılmasını istemelerine karşın bu başvuruya da yanıt verilmediğini kaydetti.

Sayın, ''Görüldüğü gibi grevimiz olağanüstü tedbirlerle amacına uygun yürümemesi için devletin resmi makamlarınca da işverenin lehine tutumlarla başarısızlığa uğratılmaya çalışılmaktadır” dedi.

Basın açıklamasının sonunda devletin ‘tarafsız’ olması gereken kuruluşları göreve davet edildi. Yolcuların can güvenliğinin tehlikeye atıldığı belirtildi.