Eğitim Sen 5 Haziran'da grevde

|

Eğitim Sen 5 Haziran A Eğitim Sen 5 Haziran

CAN BURSALI/BİRGÜN

Eğitim emekçilerinin en büyük sendikası Eğitim Sen, geçtiğimiz hafta AKP tarafından Meclis'e sunulan ve 657 sayılı devlet memurluğu yasasında değişiklik öngören tasarıya 5 Haziran'da 1 günlük uyarı grevine gidecek.

Esnek çalışma, iş güvencesizliği ve çalışma yaşamının ticarileştirilmesini öngören yasa tasarısına karşı sokağa çıkacaklarını belirten Eğitim Sen tarafından yapılan açıklamada “Hükümetin 657 sayılı kanunda yapmak istediği değişikliği protesto etmek için, öğretmenler olarak greve gideceğiz” denildi.

GÜVENLİ GELECEK İÇİN...

Açıklamada şu ifadelere yer verildi: "Geleceğimizi karartmak isteyen iktidarı uyarıyoruz! Meclis'e sunulan 657 sayılı kanunda yapılmak istenen değişikliğe karşı "GÜVENCELİ İŞ, GÜVENLİ GELECEK" hakkımız için 5 Haziran'da GREV'deyiz!"

İMAM MÜDÜR OLABİLECEK
İstanbul 2 No'lu Şube Başkanı Hamdi Çalık, tasarıya karşı ülke genelinde bir günlük greve gideceklerini söyledi. Yeni tasarıyla kadrolaşmanın önünün açılacağını kaydeden Çalık, tasarıyı ve grevi BirGün'e değerlendirdi: "Daha önce kamuda yönetici kademelerine getirilmede, aynı meslekten ve belli bir süre çalışmış olma şartı aranıyordu. Yeni tasarı, sadece kamuda çalışmış olmayı yeterli görüyor. Kamuda çalışmış olmak, yönetici olmakta yeterli olduğu için liyakat usülü ortadan kaldırılmış oluyor. İdare kendi yönelimine uygun bir kamu çalışanını Milli Eğitim'e yönetici olarak atayabilmenin yolunu açıyor. Diyanet İşleri Başkanlığı'nda imam olarak çalışan birisi, Milli Eğitim'e müdür olarak atanabilir."

'KADROLAŞMA DAHA DA GENİŞLETİLİYOR'

"Liyakat usülünü  kadrolaşmanın önünde bir engel olarak görüyorlar. Görevde yükselme esaslarını taşıma şartı kadrolaşmayı kısmende olsa engelliyordu. Bunu ortanda kaldıracaklar" sözleriyle tasarıyı eleştiren Çalık, sağlık alanında uygulanan CEO yönteminin eğitime de getirileceğini belirtti.
Çalık "Fakülte veya yüksekokul mezunu ama kamu çalışmamış olan, özel şirkette yöneticilik veya kendi hesabına herhangi bir işte çalışmış olan birisi Bakanlığın üst düzey bürokrasisine atanabilecek. Kamu, hizmet alanlarına şirket mantığıyla yönetici atayacak. Tasarıda, çalışma yaşamını piyasa kurallarına göre biçimlendirme perspektifi var" diye konuştu.

KAMUDA PİYASA KURALLARI
Kamuda çalışan bir öğretmenin yeni tasarıya göre, kadro açığı olan başka bir kamu birimine kaydırılabileceğini kaydeden Çalık, "Zaten fiili uygulamaları olan bu örneğin, tasarıyla yasal zemine oturtulmak istendiği anlaşılıyor. Bir hapishanede izne ayrılan kadın gardiyanların yerine Adalet Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı'na yazı yazarak geçici olarak kadın öğretmenlerin gardiyan olarak görevlendirmesini isteyebilecek. Bize verilen bilgilere göre, geçmişte bu tip bir olay yaşanmıştı" ifadelerini kullandı. Daha önceki düzenlemelerde, 'görevi dışında çalıştırılamaz' ibaresini ortandan kaldırıldığını söyleyen Çalık, "Bu tasarı, çalışma hayatını esnekleştiren, istediğini istediği yerde çalıştıramın önünü açacak" diyerek sözlerini sonlandırdı.