Kara haziran: 104 işçi öldü

|

 Kara haziran: 104 işçi öldü A  Kara haziran: 104 işçi öldü

İSİG, Haziran ayında iş cinayetlerinde en az 104 işçinin öldüğünü tespit etti. Açıklamada, "İş cinayetlerini durdurmak için de alanlardayız" denildi

İşçi Sağlığı İş Güvenliği Meclisi (İSİG) haziran ayı iş cinayetleri raporunu açıkladı. Gezi isyanı ile bağlantılı biçimde açıklanan rapora göre, haziranda en az 104 işçi iş cinayetlerinde hayatını kaybetti.
İSİG'in açıklamasında "31 Mayıs günü Taksim’de patlayan öfkede Gezi Parkı’nın park olarak kalması talebi olduğu kadar, HES’lere, kentsel dönüşüme, istihdam politikalarına, cinsiyetçi saldırılara, yeni karakol-kalekol inşaatlarına… kısacası yıllardır emekçilere karşı uygulanan neo-liberal kapitalist ve gerici politikalara ve bunun uygulayıcısı olan AKP Hükümetine karşı olan bir birikim vardı. Yine bu öfkede resmi rakamlara göre son 10 yılda yaşanan 11 bin işçi ölümünün de payı vardı. İşte bu hissiyatlarla alanlardayız, parklardayız" denildi.

İRFAN TUNA'NIN ÖLÜMÜ
Raporda, Gezi isyanında hayatını kaybeden Ethem Sarısülük, Abdullah Cömert ve Mehmet Ayvalıtaş anılırken, "Bir dershanede temizlik işçisi olan İrfan Tuna yoğun gaz bombalı saldırının ardından kaldırıldığı hastanede kalp krizi sonucu yaşamını yitirdi. Yine bir emniyet görevlisi olan Abdullah Sarı yaya geçidinden düşerek can verdi" bilgisine yer verildi. Lice'de hayatını kaybeden Medeni Yıldırım'ın da anıldığı metinde, "Ethem Sarısülük, Abdullah Cömert, Mehmet Ayvalıtaş, Medeni Yıldırım ve Haziran’da iş cinayetlerinde hayatını kaybeden 104 işçi mücadelemizde yaşayacak" denildi.

5'İ ÇOCUK İŞÇİYDİ
İSİG, raporda "İş cinayetlerini durdurmak için de alanlardayız" diyerek, şu bilgileri verdi:
Haziranda iş cinayetlerinde hayatını kaybeden 104 işçiden 21'i inşaat, 20'si mevsimlik tarım, 13'ü belediye işçisiydi.
İşçilerin 11'i kadın, 93'ü erkekti.
1’i 14 yaşında olmak üzere 5 çocuk işçi can verdi.
Manisa’nın Milas ilçesine bağlı Güllük beldesinde işçi sağlığı ve güvenliği önlemlerini almayan Tepe-Akfen Su ve Kanalizasyon İşletmesi’ne bağlı bir birimde 7 işçi zehirlenerek can verdi.

KANUN ERTELENDİ
Açıklamada, 6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’nda yer alan bazı uygulamaların yeni bir yasa ile ertelediği hatırlatılarak şöyle denildi: "Buna göre 50’den az işçi çalıştıran Az Tehlikeli işyerleri için iş güvenliği uzmanı çalıştırılması zorunluluğu 2016 yılı Temmuz ayına, Tehlikeli ve Çok Tehlikeli Sınıfta yer alan işyerleri için ise 2014 yılı Temmuz ayına bırakıldı. Yani saldırılar ve hukuksuzluklar yaşamımızın her alanında devam ediyor."