Davutoğlu: Uçak bizden kalkmadı

|

Davutoğlu: Uçak bizden kalkmadı A Davutoğlu: Uçak bizden kalkmadı

5 Temmuz'da Suriye'nin Lazkiye şehrindeki askeri hedeflerin, Türkiye'den kalkan İsrail uçakları tarafından vurulduğu iddiasına Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'ndan yalanlama geldi. Davutoğlu, "Türkiye'yi itibarsızlaştırmaya çalışanlar var. İsrail ile herhangi bir askeri operasyonun parçası olmamız söz konusu değildir" dedi. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, bazı yabancı basın yayın organlarında çıkan, "İsrail'in Suriye saldırısında Türkiye'den bir üssü kullandığına" ilişkin iddialar konusunda, "Bu hiçbir karşılığı olmayan, tamamıyla yalan, hiçbir gerçek payı olmayan bir haberdir" dedi.

NTV televizyonunda katıldığı programda, son dönemde yaşanan gelişmelere ilişkin açıklamalarda bulunan Davutoğlu, Türkiye'nin İsrail ile herhangi bir askeri operasyonun parçası olmasının söz konusu olamayacağını vurguladı.
Davutoğlu, "Bu hiçbir karşılığı olmayan, tamamıyla yalan, hiçbir gerçek payı olmayan bir haberdir" değerlendirmesinde bulundu. Davutoğlu, bu tür haberlerin temel amacının ise Türkiye'yi "itibarsızlaştırmak" olduğunu savundu.

'50 FÜZE İMHA EDİLDİ'
Sunday Times gazetesinin haberine göre Lazkiye kıyısındaki hedefler, İsrail tarafından vuruldu. Rusya’dan yeni gelen Yakhont P-800 tipi yaklaşık 50 gemisavar füzenin, ABD ile koordinasyon içinde düzenlenen saldırıyla imha edildiği öne sürüldü.

İSRAİL CEVAP VERMİYOR
İsrail Turizm Bakanı Uzi Landau, uluslararası basında yer alan, İsrail'in 5 Temmuz tarihinde Suriye'nin liman kenti Lazkiye'de silah deposuna hava saldırısı düzenlediğine ilişkin haberler hakkındaki soruya cevap vermedi. İddiaları yalanlamayı veya teyit etmeyi reddeden Landau, İsrail ordusunun tehlikeli ve ileri teknolojik silah sevkiyatına karşı kendini koruma hakkı olduğunu söyledi. Uluslararası basında yer alan haberlerde, İsrail'in, 5 Temmuz tarihinde Lazkiye'de Rusya'dan sevk edilen gemi savar füzesi "Yakhont"un da bulunduğu bir silah deposuna hava saldırısı düzenlediği ve Suriye ordusuna bağlı 20 askeri öldürdüğü ileri sürülmüştü.

***

NE OLMUŞTU?

İsraİl'in Suriye'yi vurduğuna ilişkin iddianın ardından bu sabah haber kanalı Russia Today, yeni bir iddia ortaya atmıştı. Kanal, adını açıklamadığı kaynaklara dayandırdığı haberde, Suriye'deki hedefleri vuran İsrail uçaklarının, Türkiye'deki bir üsten havalandığını duyurdu. Habere göre, kaynaklar, İsrail uçaklarının Suriye için meşru bir hedef olmaktan kaçındıkları için Türkiye'den çıkarak deniz üzerinden Lazkiye'yi vurduğunu iddia etmişti.