Göçmenlerden Sorumlu Bakan'a ‘Orangutan’ benzetmesi

|

Göçmenlerden Sorumlu Bakan A Göçmenlerden Sorumlu Bakan

İtalya Senatosu Başkan Yardımcısı Roberto Calderoli ülkenin Kongo asıllı ilk siyahi bakanı Cecile Kyenge’yi orangutana benzetti. Senatörün, "Hayvanları severim, ama ne zaman Kyenge'nin fotoğrafını görsem aklıma orangutanlar geliyor. İyi bakanlık yapıyor, ama bunu ülkesi Kongo'da yapmalı, burada değil" sözleri İtalya'yı karıştırdı.

SEMPATİK BİR ŞAKAYDI SADECE!
Senatörün ırkçı sözlerine ilk tepki Başbakan Enrico Letta'dan geldi. Letta, 'Orangutan' benzetmesinin kabul edilemez olduğunu söyledi. Letta, “Cecile ile dayanışma içindeyiz. Görevine devam et Kyenge” diye açıklama yaptı. Tepkilerin çığ gibi büyümesi üzerine Radio Capital’e konuşan Calderoli, “Sadece sempatik bir şaka yapmıştım. Belki biraz talihsiz oldu ama eğer Kyenge’yi gücendirdiysem özür dilerim” dedi. Calderoli, istifayı aklından bile geçirmediğini söyledi.

KYEGENE: KİŞİSELLEŞTİRMEDİM
Bakan Cecİle Kyenge ise, Candelori'nin sözlerini kişiselleştirmediğini belirtti. "Bu ifadenin İtalya'ya yansıyan imajından rahatsızım" dedi. Kongo'da doğan ve 30 yıldır italya'da yaşayan eski göz doktoru Kynege, muhalefetin en çok tepki gösterdiği bakan olarak biliniyor. Uyum Bakanı Kyenge, İtalya'da doğan yabancı kökenlilerin yasaların aksine 18 yaşını beklemeden vatandaşlık alması gerektiğini savunuyor. Bakanın bu girişimleri özellikle sağ görüşlü partilerin tepkisini çekiyor.

***

Irkçı katile Rihanna tepkisi

Şarkıcı Rihanna ve Beyonce, 17 yaşındaki siyahi Trayvon Martin’i öldüren Georger Zimmerman'ın çıkarıldığı mahkeme tarafından serbest bırakılmasını eleştirdi. Beyonce, Martin’i konserinde anarken, Rihanna mahkeme kararına sosyal medyada tepki gösterdi. 25 yaşındaki yıldız, Insatgram’da yaptığı açıklamada, “Hiçbir neden yokken bir çocuk vuruldu! Ve bu konuda cinayet kararı çıkmadı. Benim kardeşim de 17 yaşında, dünyam sarsıldı.” dedi. George Zimmerman, 26 Şubat 2012 tarihinde Travyon Martin isimi genci Florida'da vurarak öldürmüştü. Zimmerman’ın saldırıya uğradığı yönündeki savunmasını değerlendiren polis, dosyayı yargıya göndermedi. Olayların basına sızmasından sonra mahkeme olaya el koydu ve Zimmerman cinayet suçundan yargılanmaya başladı. Cumartesi günü görülen davada Zimmerman’ın suçsuz olduğu kararı verildi.