Almanya Cumhurbaşkanı istifa etti

|

Almanya Cumhurbaşkanı istifa etti A Almanya Cumhurbaşkanı istifa etti

Bir süre önce "Ekonomik çıkarlar için askeri güç kullanılabilir" açıklaması yapan Almanya Cumhurbaşkanı Horst Köhler, muhalefetin tepkisine dayanamayarak istifasını açıkladı.

Köhler Berlin'de yaptığı açıklamada, istifa kararına gerekçe olarak, Almanya'nın Afganistan'daki misyonu ile ilgili sarf ettiği sözlere yönelik eleştirileri gösterdi.

Köhler Almanya genelinde kızgınlık uyandıran açıklamasında, askeri birliklerin Almanya'nın ekonomik çıkarları için de hizmet vermesi gerektiğini söylemişti. Açıklamasının tepki çekmesi üzerine Köhler, yanlış anlaşıldığını, 'ekonomik çıkarlara hizmet etmesi gereken birlikler' ile Afganistan'daki birlikleri değil, Somali'deki korsanlarla mücadele eden birlikleri kastettiğini söylemişti.

Cumhurbaşkanlığı görevinden derhal geçerli olacak şekilde çekileceğini açıklayan Köhler, istifasına sebep olarak Alman Ordusu'nun Afganistan'daki operasyonları ile ilgili tartışmalı açıklamalarını gösterdi.

Köhler'in basına verdiği bir demeçte kullandığı , "Acil durum söz konusu olduğunda menfaatlerimizi, örneğin serbest ticaret yollarını korumak için askeri operasyon gereklidir." sözü eleştiri almıştı.

Almanya tarihinde ilk istifa eden cumhurbaşkanı Horst Köhler kararını Başbakan Angela Merkel Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle ve Federal Anayasa mahkemesi Başkanı Andreas Vosskuhle'ye iletti.

Boşalan cumhurbaşkanlığı makamını ise geçici olarak SPD'li Bremen Belediye Başkanı Jens Böhrnsen'in temsil edeceği bildirildi.

Horst Köhler,  1 Temmuz 2004 tarihinde muhafazakar parti CDU/CSU ve liberaller FDP’nin adayı olarak Cumhurbaşkanı seçildi. Köhler 23 mayıs  2004’te seçildiği bu görevi ikinci dönemdir yürütüyordu. Horst Köhler, Cumhurbaşkanı olmadan önce 2000 – 2004 yılları arasında IMF başkanlığı yaptı.

Son açıklaması üzerine, Almanya’da özellikle sol muhalefet Köhler’i sert bir biçimde eleştirmiş ve istifaya çağırmıştı. Başbakan Angela merkel’in “adamı” olarak IMF’den Cumhurbaşkanlığı’na getirilen Köhler hakkında Merkel, son açıklamasıyla ilgili, “Cumhurbaşkanın sözleri üzerine Başbakan’ın açıklama yapması doğru olmaz” demişti. Köhler, 22 Mayıs tarihinde Almanya’da yayın yapan Almanya radyoso Kültür’e açıklamalarda bulunmuş ve demeçte kullandığı , "Acil durum söz konusu olduğunda menfaatlerimizi, örneğin serbest ticaret yollarını korumak için askeri operasyon gereklidir." sözü eleştiri almıştı.

KİMDİR

Polonya doğumlu Köhler, Cumhurbaşkanı sosyal demokrat Johannes Rau'dan sonra bu göreve getirildi. Ünlü sosyal demokrat Rau'nun aksine Köhler, siyasetten gelmiyordu ve IMF Başkanı iken sürpriz bir biçimde Almanya'ya dönüp seçilişi de tartışmalara neden olmuştu. Ekonomi doktorası sahibi Horst Köhler öğrenimi sonrasında Almanya Ekonomi Bakanlığı’nda çalışmaya başladı. 1990 yılında Theo Waigel dönemin Maliye bakanlığı müsteşarı oldu. Sonra  Başbakan Helmut Kohl’ün okonomi danışmanlığına atandı. Köhler, Doğu Almanya’nın Batı Almanya’ya katılmasında ekonomik anlamda oldukça etkili bir isimdi. Köhler IMF Başkanı olmadan önce de Avrupa kalkınma ve Yeniden Yapılanma Bankası Başkanı idi.  Politikadan çok ekonomi ile ilgilenen Köhler, muhafazakarların neo liberal ekonomi politikalarını savunuyordu.