İngiltere'de onbinler 'artık yeter' dedi

|

İngiltere A İngiltere

İngiltere'de hükümetin uyguladığı kemer sıkma önlemlerinin protesto edildiği gösterilere onbinlerce kişi katıldı.


İskoçya'nın Glasgow ve Kuzey İrlanda'nın Belfast kentlerinde de düzenlenen mitinglerin katılımcıları, muhafazakar-liberal demokrat koalisyon hükümetinin kamudaki kesintilere son vermesini istiyor.

Sendikalar, kesinti planlarının hükümetin öne sürdüğü gibi ekonomik büyümeye geçişi sağlamadığını vurgularken, hükümet kemer sıkma önlemlerinin bütçe açığını azaltmak için yaşamsal önemde olduğunu savunuyor.

Sendikalar, ayrıca bağışlarıyla destekledikleri İşçi Partisi'nin de kamuda ücret artışlarını dondurma planlarından yana bir tavır sergileyeceği açıklamasına öfkeli.

İşçi Partisi lideri Ed Miliband ise mitingin konuşmacıları arasında.

Miliband'in İşçi Partisi hükümeti yönetiminde de kesintilerin olacağı sözleri üzerine mitingin katılımcılarının bazıları tarafından yuhalandı.

Başbakan David Cameron, İngiltere ekonomisini onarmak için acı kararların alınması gerekeceğini söylemişti.
Ancak Ulusal Sendikalar Konfederasyonu Genel Sekreteri Brendan Barber, kemer sıkma önlemlerinin başarısız olduğuna ilişkin kanıtların artmakta olduğuna dikkat çekerek, ''2.5 milyondan fazla kişi işsiz, 3 milyon civarında çalışanın da yaşam standartlarını korumalarına yetecek gelir elde edecek süre çalışamadıklarını, son üç yıldır da gelirlerin her ay düşmekmekte olduğunu'' söyledi.

Barber, gelirlerin ve yaşam standartlarının gerilemesinin de tüketicilerin güvenine ve talebe darbe vurduğuna işaret etti.

Ancak sendika yetkilisi, bir genel grevi olası görmediğini, ''bu konuda yeterince güçlü bir çağrı''ya tanık olmadıklarını da kaydetti.

Genel grev konusu geçen ay konfederasyonun genel kurulunda gündeme gelmiş, üyeler bir grev için koşulların gözden geçirilmesi konusunda bir teklifi kabul etmişlerdi.