Bulgaristan erken seçime gidiyor

|

Bulgaristan erken seçime gidiyor A Bulgaristan erken seçime gidiyor

Bulgaristan'da yapılan olağanüstü Milli Güvenlik Kurulu toplantısında krizden çıkış yolunun erken seçimden geçtiği vurgulandı.

Elektrik fiyatlarına uygulanan fahiş zamların ardından 16 gün önce başlayan ve hükümetin istifa kararına rağmen halen süren gösteriler nedeniyle, Bulgaristan Cumhurbaşkanı Rosen Pleneliev'in çağrısıyla yapılan olağanüstü Milli Güvenlik Kurulu (MGK) toplantısı sona erdi. Plevneliev, yaklaşık 6 saat süren toplantının ardından yaptığı açıklamada, ''Krizden çıkış yolu erken seçimden geçiyor'' dedi.

''Siyasi ve sosyal krizden dolayı Bulgaristan için ortaya çıkan risk ve tehditler'' konulu toplantıyla ilgili bilgi veren Plevneliev, ''Boyko Borisov hükümetinin istifası sonucu tırmanan sosyal gerginlik ortamında ülkedeki toplumsal ve siyasi huzuru korumak zorundayız'' diye konuştu.

Plevneliev, siyasi elitin, reform, değişim, devrim ve hatta siyasi partilerin yasaklanmasını talep eden halkın 16 gündür sürdürdüğü sokak gösterileri sırasında verdiği mesajlara yanıt vermek zorunda olduğunu söyledi.

Bulgaristan'ın Avrupa Birliği ve NATO üyesi olduğunu hatırlatan Plevneliev, hızlı reform uygulamak üzere istifa eden bakanlar kurulu ve halen feshedilmeyen parlamentodan acil kararlar alınmasını beklediğini ifade etti.

Cumhurbaşkanı Plevneliev, ülkede protestoların nedeni olan elektrik faturaların bedelinin düşürülmesi ve yurttaşların sosyal durumunun iyileştirilmesi için parlamento ve bakanlar kurulundan toplumsal beklentinin arttığını belirtti.