İsrail'den Şam'a hava harekatı

|

 İsrail A  İsrail

İsrail, bu kez Suriye başkentine hava saldırısı düzenleyip bir dizi askeri tesisi vurdu. 300 Suriye askerinin öldüğü, bir İsrail jetinin düştüğü iddia ediliyor. Suriye Dışişleri Bakanlığı, saldırı için 'savaş ilanı' dedi.

Suriye'deki içsavaşı fırsat bilen İsrail, önce ocak ayında, sonra perşembeyi cumaya bağlayan gece ve ardından cumartesiyi pazara bağlayan gece başkent Şam'a saldırdı. İsrail'in bir dizi yeri vurduğu söyleniyor. Öncelikle Şam'ın kuzey batısında, el Hame bölgesinde bulunan ve ocak saldırısında da vurulduğu söylenen Camriye askeri araştırma tesisi, İsrail savaş uçaklarının gönderdiği füzelerin hedefi oldu.  Camriye tesisinde şiddetli patlamalar maydana geldi, Kasiyun Dağı çevresinden alev topları ve siyah duman bulutları yükseldi, çok geniş bir bölge patlamaların şiddetiyle sarsıldı. Patlama sesi tüm Şam'da duyuldu, insanlar panik içinde yataklarından fırlayp evlerinin dışına çıktı.

'KARMAŞIK KOORDİNELİ SALDIRI'
Batılı bir istihbarat kaynağı, Reuters'e, ''Perşembe gecesi olduğu gibi, cumartesi gecesi de, hedef, İran'ın Suriye üzerinden Hizbullah'a gönderdiği Fetih-110 füzeleriydi'' dedi. ABD'den üst düzey bir yetkili, NBC'ye, Camriye'nin vurulduğunu doğruladı. Gelgelelim İsrail'den üst düzey bir yetkili, AFP'ye, ''Saldırı Şam Havaalanı'nın çok yakınına düzenlendi. Hedef, Hizbullah'a gönderilmeye hazırlanılan İran yapımı füzelerdi'' diye konuştu. Kasiyun Dağı ile Şam Havaalanı, Şam'ın iki ayrı tarafında. İsrail her iki kesimi de hedef aldıysa, çok daha karmaşık bir koordineli hava saldırısından söz etmek gerekiyor.

'300 ASKER ÖLDÜ'
Nitekim Russia Today (RT) Arapça servisine konuşan bir kaynak, İsrail hava saldırılarının, Camriye'nin yanındaki cephanelik ile Suriye Cumhuriyet Muhafızları'nın 104 ve 105'inci tugaylarını da hedef aldığına dair haberler olduğunu söyledi. Cankayıplarıyla ilgili resmi açıklama yapılmadı. RT ise, Suriye sosyal medyasında, Kasiyun Dağı'nda konuşlu en az 300 askerin öldüğüne ve yüzlercesinin yaralandığına dair söylentilerin dolaştığını aktardı.

'İSRAİL JETİ DÜŞÜRÜLDÜ'
Hizbullah'ın Manar televizyonu, Şam'daki güvenlik kaynaklarına dayanarak, dün geceki saldırıya katılan bir İsrail jetinin Suriye hava kuvvetleri tarafından düşürüldüğünü iddia etti. İki İsrailli pilotun, Şam'da hükümet kontrolündeki bir askeri bölgeye götürüldüğü ileri sürüldü.

İSRAİL İLE SAVAŞMAK ZOR
Suriye Dışişleri Bakanı Faysal Mikdad, İsrail saldırısını 'savaş ilanı' diye niteledi. Sosyal medyada, İsrail'e misilleme çağrıları eşiliğinde, Suriye'nin, 1967'deki Golan Tepeleri işgalinden ötürü teknik olarak savaş durumunda bulunduğu İsrail'le topyekün savaşa girebileceğine dair spekülasyonlar yapılıyor. Ancak İsrail'le 1982'deki Lübnan işgalinden beri çatışmaya girmemeye özen gösteren Suriye yönetiminin, bir yandan 2 yıldan uzun süredir isyancılarla içsavaş yürütürken, diğer yandan İsrail ile savaşı göze alması çok zor. Aynı zamanda 'vekalet savaşı' diye nitelenen Suriye içsavaşı, isyancıların arkasındaki  ABD, Suudi Arabistan, Katari, Türkiye ile rejimin arkasındaki Hizbullah, İran, Rusya arasında cereyan ettiğinden, buradan topyakün bölgesel savaş da çıkabilir. Dolayısıyla, 6 yıl aradan sonra ilk kez bu yıl Suriye'ye hava saldırısı düzenlemeye başlayan İsrail, Suriye-İran-Hizbullah cephesine çok ciddi bir meydan okumada bulundu.

İSYANCILARA YARIYOR
Suriye devlet televizyonu, bu saldırının, İsrail'le isyancılar arasındaki 'organik bağı' ortaya koyduğunu belirtti. İsrail'in saldırının zamanlamasını isyancılarla birlikte ayarladığını öne süren devlet televizyonu, "Yeni İsrail saldırısı, asil ordumuzun gerçekleştirdiği saldırıların şokunu yaşayan terörist grupların moralini yükseltme amacını taşıyor" dedi. İsyancıların başkentin kontrolünü ele geçirmek için defalarca düzenlediği taarruzlar, bugüne dek ordu tarafından geri püskürtüldü. İsrail saldırısının, isyancılara ilerleme sağlatacak kadar orduya ağır darbe indirip indirmediğini zaman gösterecek.

BİBİ BABASINI ANDI
İsrail bu tür netameli saldırılarla ilgili resmi açıklama yapmama politikasını sürdürüyor. Daha önce Savunma Bakanı Moşe Yalon, İsrail işgaline karşı bir numaralı direniş gücü olan Lübnan'daki Hizbullah hareketine silah sevki için 'kırmızı çizgi' demişti.  Suriye'nin bir başka müttefiki Çin'i ziyarete hazırlanan Başbakan Benyamin Netanyahu, babasının adını taşıyan bir köprülü kavşak açılışında, ''Babam bana en büyük sorumluluğumuzun, İsrail'in güvenliğini ve geleceğini garanti altına almak olduğunu öğretti'' diye konuştu. Olası misilemeye karşı, İsrail'in kuzeyine Demir Kubbe füze savunma sistemi konuşlandırılırken, Lübnan sınırında 'sürpriz' tatbikat için binlerce yedek asker çağrıldı.

OBAMA'DAN ONAY: İSRAİL'İN HAKKIDIR
ABD Başkanı Barack Obama, İsrail'in cuma günkü Suriye saldırısıyla ilgili, bölgesel savaşa çanak tutan çok tehlikeli bir açıklama yaptı. Obama, ''Hizbullah'a silah sevkiyatı yapılmasına karşı kendini korumak, İsrail'in hakkıdır'' mesajı verdi. Haziranda Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile yapacağı ve Rus liderden Suriye lideri Beşar Esad'a desteği kesmesini talep edeceği görüşme öncesi Suriye ile ilgili baskıyı artıran Obama, Latin Amerika turunda Telemundo kanalına verdiği demeçte, ''İsrail, haklı olarak, Hizbullah örgütlerine gelişmiş silah tranferine karşı kendini korumak zorudadır. İsrail'in Suriye'ye de, Lübnan'a da çok yakın olduğunu kabul ederek, İsraillilerle çok yakın işbirliği yapıyoruz'' dedi. Bu sözlerle İsrail saldırısının ABD'nin onayıyla yapıldığını ima eden Obama, İsrail'in resmi açıklama yapmama politikası için de ''İsrail, her ne saldırı düzenlediyse, ister doğrular, ister yalanlar'' ifadesini kullandı.
Antiwar haber sitesinin editörü Jason Ditz, ''Bu saldırının ne amaçla düzenlendiğiyle ilgili spekülasyon yapmak için İsrail'in Suriye'de tam olarak neleri hedef aldığının netleşmesini bekleyelim. Aldığımız haberlere göre, ABD, İsraillilere, ocaktaki saldırı için yeşil ışık yakarken, gelecek saldırılar için de onay vermiş. Yani bu ani bir kararla anlık bir saldırı değil'' dedi.