İran'dan Suriye uyarısı: Tahrik etmeyin

|

İran A İran

İsrail'in Şam'ı vurmasıyla tansiyonun yükseldiği Ortadoğu'da İran'dan bölge ülkelerine "gelişmeleri tahrik etmeyin" uyarısı geldi. Şam yönetimi de “Türk halkının Erdoğan ve çetesinden hesap sorması gerektiğini” söyledi

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ramin Mihmanperest, Suriye'deki durumun hassas olduğunu belirterek, "bölge ülkelerinin, gelişmeleri tahrik edecek hareketlerden kaçınmasını" istedi. Mihmanperest, düzenlediği haftalık basın toplantısında, dış güçlerin bölgeye çekilmesini sağlayacak adımlardan kaçınılması gerektiğine de işaret ederek, bunun krizi çözmeyeceği gibi bölgeyi, özellikle sınır komşularını olumsuz yönde etkileyeceğini ifade etti. İran Dışişleri Bakanı Ali Ekber Salihi'nin Ürdün ziyaretine de değinen Mihmanperest, İran'ın Bağlantısızlar Hareketi'nin Dönem Başkanı olduğunu ve hareketin daha aktif hale getirilmesi gerektiğini belirtti. Sözcü, Salihi'nin Ürdün temasları kapsamında, Suriye, Filistin ve Irak başta olmak üzere bölgede yaşanan gelişmeler konusunda fikir alış verişinde bulunacağını dile getirdi.

ERDOĞAN'A SURİYE'DEN TEPKİ

Suriye Enformasyon Bakanlığı’ndan, Başbakan Tayyip Erdoğan’ın dün Kızılcahamam kampında yaptığı konuşmaya tepki geldi. Suriye resmi haber ajansı SANA’nın aktardığına göre kaynak, “Suriye halkının Şehitler Günü kutlamalarına denk gelen açıklamaların tüm insani, ahlaki ve dini değerlere ihlal teşkil ettiğini” belirtti. Ajansın haberine göre kaynak bu açıklamaların “Türkiye’deki AKP hükümetinin İsrail ile ortaklığını kanıtladığını” da öne sürdü.
Haber şöyle devam etti:
“Erdoğan’ın cesaretinin büyükelçisinin siyonist varlık İsrail’de aşağılandığı ve İsrail'in Marmara Gemisine saldırdığı zaman net bir şekilde görüldüğünü belirten kaynak; Erdoğan’ın cesaretinin Suriye'deki tekfirci terör gruplarına kimyasal silahlar gönderdiği zaman görüldüğünü belirtti. Kaynak; Erdoğan’ın cesaretinin aynı zamanda Suriye'de masum insanları vahşice katleden, altyapı ve hizmet kurumlarının yanı sıra ibadet yerleri, üniversiteleri sabote eden, halkın mallarını ve fabrikaları yağmalayan terör gruplarına bombalı araçlar göndermesiyle, onları eğitip sponsorluk yapmasıyla görüldüğünün altını çizdi.”
SANA’ya konuşan kaynak, Türkiye'deki AKP hükümetinin devlete ağır bir yük taşıttığını da ifade ederek, “Türk halkının Erdoğan ve çetesinden hesap sorması gerektiğini” söyledi.

Muhalifler kimyasal incelemesi istiyor

Suriye Muhalif ve Devrimci Ulusal Güçler Koalisyonu (SMDK), sorumluların tespiti için kimyasal silah kullanılan bölgelerde araştırma yapılmasını istediğini duyurdu. SMDK, yaptığı yazılı açıklamada NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen'in, "BM'den bir heyetin kimyasal silah kullanıldığı iddia edilen bölgelerde inceleme yapması gerektiği" yönündeki açıklamasını memnuniyetle karşıladığını bildirdi. SMDK'dan yapılan yazılı açıklamada koalisyon olarak, Birleşmiş Milletlerden (BM)bir heyetin Suriye'ye gelerek, kimyasal silah kullanılan yerlerde inceleme yapmasını istedi.