ABD ile Rusya'dan Suriye konferansı

|

ABD ile Rusya A ABD ile Rusya

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin Moskova ziyaretinden, ABD ile Rusya'nın Suriye'de siyasi çözüme varılması için elele vermesi kararı çıktı. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile görüşen Kerry, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın akıbetini muğlak bırakan Haziran 2012 tarihli Cenevre Mutabakatı temelinde siyasi çözüm vurgusu yaptı. Kerry ile Lavrov, ABD ile Rusya'nın, Cenevre mutabakatı temelinde tüm tarafların katılımıyla bu ayın sonunda Suriye konferansı düzenleyeceklerini duyurdu.

SURİYE LİDERİNİN AKIBETİ

Kerry, Lavrov ile ortak basın toplantısında, “Kişisel olarak Esad’ın iktidarda kalacağını öngörmek benim için zor. Ancak buna ben bu gece karar vermeyeceğim. Buna sonunda da ben karar vermeyeceğim. Çünkü Cenevre Mutabakatı’na göre geçiş hükümetinin tarafların karşılıklı olarak onayıyla kurulması gerekiyor.” dedi. “Taraflar kim?” sorusuna cevap veren Kerry, “Taraflar mevcut hükümet ve muhalefet… Şimdiye kadar, Rusya ve ABD’nin çabalarında aynı bakış olmadığı algısı vardı. Şu an Cenevre Mutabakatı çerçevesinde işbirliği içinde olduğumuzu söylüyoruz. Sanıyorum, mutabakatla ilgili yaklaşımımız çok yakın…” ifadelerini kullandı.

MUHALEFETE DOĞRUDAN SİLAH DESTEĞİ
ABD Senatosu’nun pek çok üyesenin Suriye muhalefetine silah verilmesini desteklediğini belirten Kerry, iktidar ve muhalefetİn Cenevre Mutabakatı çerçevesinde geçiş hükümetinin kurulması için masaya otururması halinde, muhalifleri silahlandırma gibi bu adımlara gerek kalmayacağını vurguladı.  Cenevre Mutabakatı’nın devamı niteliğinde, Suriye yönetimi ve muhalefetin dahil olacağı bir uluslararası bir konferansın bu ay toplanması ile ilgili Moskova anlaştıklarını vurgulayan Kerry, hükümet ve muhalefetten temsilcilerini belirlemelerini talep etti.
Esad hükümetinin krizin çözümüyle ilgili müzakereye hazır olduğunu beyan ettiğini, muhalefetten daha bu yönde tek bir söz bile duymadıklarını söyleyen Lavrov, “Bizim muhalefetten de benzer yönde açıklamalar duymaya ihtiyacımız var” çağrısında bulundu. Rusya ve ABD’nin Suriye krizinin çözümünde yaklaşımlarının benzer olduğundan söz eden Lavrov, “Pozisyonlarımızın çok farklı olduğunu söyleyemem. Biz de ABD de her zaman siyasi çözümü destekledi” ifadelerini kullandı. Kerry'nin Esad güçlerinin kimyasal silahlar kullandığı iddiasına ise Lavrov yüz vermedi.