'Geçiş hükümetinde Esad olmayacak'

|

A

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın akıbetine dair görüşlerinde yaklaşık 36 saat içinde  iki kez çark etti. Obama yönetiminin Suriye'de siyasi çözüm için Esad'ın gitmesi ısrarından Moskova ziyaretinde feragat eden Kerry, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüştükten sonra Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile düzenlediği basın toplantısında şunları söyledi: “Esad’ın iktidarda kalacağını öngörmek bir birey olarak benim için zor. Ancak buna bu gece ben karar vermeyeceğim. Sonunda da karar veren ben olmayacağım. Çünkü Cenevre Mutabakatı’na göre geçiş hükümetinin tarafların karşılıklı olarak onayıyla kurulması gerekiyor.” Bu sırada takvim 7 Mayıs gecesini gösteriyordu. Kerry, 9 Mayıs'ta Roma'da Ürdün Dışişleri Bakanı Nasır Cudeh ile görüşürken ise ''Esad geçiş hükümetinin parçası olmayacak'' dedi. Lavrov'un yanında sarf ettiği sözlerle ilgili sorularla karşılaşan ABD'li bakan, Suriye krizine siyasi çözümün geçiş hükümeti getireceğini, ama geçiş hükümetinde Esad'ın bulunmayacağını, bunun 'çok net' olduğunu dile getirdi. Cenevre Muatabakatı Esad'ın akıbetini muğlak bırakırken, bu düğümün hazirandaki Obama-Putin görüşmesinden önce çözülmesi beklenmiyor.

Davutoğlu: Eli kanlı hiç kimse geçiş hükümetinde yer almamalı

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, "Suriye devletinin, devlet varlığının devamı ama eli kana bulanmış olanların yer almadığı ve muhalefetin de sürecin içinde olduğu birdiyalog her zaman olabilir. Biz hiçbir zaman buna karşı çıkmadık. En başta kendimiz bunun için çok çaba sarf ettik" dedi.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile görüşmesinin ardından kendisini aradığını kaydeden Davutoğlu, "Esas olan, Suriye halkının iradesini temsil edecek bir geçiş yönetiminin kurulması ve eli kanlı olan kimsenin, böyle bir geçiş yönetiminde yer almamasıdır. Bizim diyalogdan ve siyasal süreçten anladığımız temelde budur" değerlendirmesinde bulundu.