Bir fotoğrafla Bangladeş...

|

Bir fotoğrafla Bangladeş... A Bir fotoğrafla Bangladeş...

Bangladeşli köle işçiler için her gün yeni bir katliam demek. Başkent Dakka'da Batılı büyük giyim firmaları için ucuza üretim yapan tekstil fabrikalarının bulunduğu 8 katlı binanın, içindeki 3 binden fazla işçiyle 24 Nisan'da göz göre göre çökmesinin ardından ölü sayısı 950'yi geçti. Yine Dakka'da iki tekstil fabrikasının bulunduğu 11 katlı bir binada dün gece çıkan yangın, bunca faciaya rağmen hala çalışma koşullarında hiçbir güvenlik önlemini alınmadığını bir kez daha kamuoyunun gözüne soktu.

Yangının fabrikada çalışan 300 işçinin mesaileri biterek evlerine dönmelerinden sonra başlaması sebebiyle, bu kez işçilerin ölmediği söyleniyor. Yangının 3 saati aşkın çalışma sonucu kontrol altına alınmasıyla, Tung Hai süveter fabrikasının sahibi, dört çalışanı, iki polis ile kimliği saptanamayan bir kişi olmak üzere 8 kişinin can verdiği anlaşıldı. İtfaiye, 3. katta yangın çıkması üzerine, daha üst katlarda bulunanların merdivene koştuklarını, ancak akrilik giysilerin yanmasınan kaynaklanan zehirli gaz içinde kaldıklarını ve boğularak öldüklerini söyledi. Çöken binadaki atölyeler gibi, Tung Hai de, Britanya'nın Primark zincirinin yanısıra İspanya'nın Zara markasına bağlı Inditex için üretim yapıyor.

24 Nisan'da işçilerin binadaki çatlaklardan şikayet etmelerine rağmen işten atılma tehdidiyle içeri sokulmalarından bir saat sonra çöken Rana Plaza'da ise önceki gece 100'den fazla cesedin daha çıkarılmasıyla, ölü sayısı 931'i geçti.  Çürümüş cesetlerin kime ait olduğunun tespiti amacıyla DNA testi yapılacak. Medyaya göre, enkaz altında hala yüzlerce ceset var. Kurtarma çalışmalarında 2443 kişi sağ çıkarıldı, ama daha sonra 13 yaralı öldü.
Bangladeşli fotoğrafçı ve işçi hakları aktivisti Teslime Ahter'in çektiği, Rana Plaza'nın enkazında birbirine sarılmış bir kadınla erkeğin ölü bedenlerinin fotoğrafı ise fazla söze yer bırakmıyor. Reddit'te dikkati çeken ve internette hızla yayılan fotoğraftan, erkeğin bedeniyle kadını korumaya ve birlikte nefes alabilmeleri için dik tutmaya çalıştığı anlaşılıyor. Üstlerine çöken ölümün sevgilerinin üzerini örtemediği bu çift, kimlikleri açıklanmamakla birlikte, Dakka'daki işçi katliamının simgesi haline geldi. Ve tabii zengin ülkelerdeki tüketimi karşılamak için mahvolan hayatların da...

Bangladeş'e yılda 20 milyar dolar gelir getiren tekstil sektöründe işçiler 38 dolarlık maaş için haftada altı gün, günde 14 saat çalışıyor. Güvenlik olmaması sebebiyle sık sık kazalar meydana geliyor. Kasımda Tazrin fabrikasında çıkan yangında en az 11 kişi ölmüştü. 2006'dan beri tekstil fabrikası yangınlarında 700'den fazla kişi öldü.