Taliban'ın kaçırdığı Türkiyelilerden 4'ü serbest

|

Taliban A Taliban

Afganistan'da, Taliban güçlerince rehin alınan 8 Türkiye Cumhuriyeti vatandaşından 4'ü MİT'in girişimleriyle serbest bırakıldı.

Alınan bilgiye göre, bir Türk şirketinin Afganistan'da yürüttüğü proje kapsamında helikopterlerinin zorunlu iniş yapması sonucu Taliban güçlerince rehin alınanlardan Nurettin Koştur, Erkan Kaya, Abdulbaki Aslanhan ve Milayim Çelik, MİT'in faaliyetleri sonucunda serbest bırakıldı.

Türkiye'nin Kabil Büyükelçiliğinde misafir edilen Koştur, Kaya, Aslanhan ve Çelik'in, en kısa sürede Türkiye'ye getirilecekleri öğrenildi. Öte yandan Taliban'ın rehin aldığı diğer Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının serbest bırakılması için de girişimler sürüyor.

Türkiye'den bir şirketin Afganistan'da yürüttüğü proje kapsamında Khost'a giderken, 21 Nisan 2013 akşamı Logar/Azra ilçesi Mangel vadisine zorunlu iniş yapan helikopterde bulunan 8 Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı Taliban güçleri tarafından rehin alınmıştı.

Kabil  Büyükelçiliğine teslim edildi


Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Afganistan'da alıkonulan 8 Türkiye Cumhuriyeti vatandaşından 4'ünün Kabil'deki büyükelçiliğe teslim edildiğini bildirdi.

Davutoğlu, sosyal paylaşım ağı Twitter'da yaptığı açıklamada, "Afganistan'da durumlarını yakından takip ettiğimiz sekiz vatandaşımızdan dördü az önce Kabil büyükelçiliğimize teslim edildi" dedi. Davutoğlu, şunları kaydetti:

"Dört vatandaşımıza ve ailelerine geçmiş olsun diyorum. Diğer dört vatandaşımızın kurtarılması için de çalışmalarımız sürüyor. Kurtarılan Milayim Çelik, Nurettin Koştur, Abdülbaki Aslanhan ve Erkan Kaya'dan Erkan Bey ile az önce görüştüm. Sağlıkları yerinde. Tekrar geçmiş olsun diyor, diğer vatandaşlarımızın da bir an önce ailelerine kavuşmalarını diliyorum."

Taliban: Diğerleri de serbest bırakılacak
Taliban sözcüsü Zebihullah Mücahid, medya organlarına gönderdiği e-postada rehin aldıkları 8 Türkiye Cumhuriyeti vatandaşından 4'ünü "iyi niyet gösterisi" olarak serbest bıraktıklarını, hala ellerinde bulunan 4 Türkiyeliyi de yakında salacaklarını belirtti.

Mücahid, Türkliyeliler ile birlikte rehin alınan Afgan mütercim ile biri Rus diğeri Kırgız 2 pilotun serbest bırakılıp bırakılmayacağı konusunda ise bilgi vermedi.